EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
St.Josefs bad (Lázně svatého Josefa) - Historie lázní sv.Josefa v Horním Žlebu (Obergrund)

Beigetragen: Jirka Lulek

Obec Obergrund patřila pod děčínské panství rodiny Thunů.Majitel Jan Josef Thun pod dojmem lázeńského ruchu v Karlových Varech toužil také po minerálním prameni.To se mu splnilo,když panský lesní Fr.Pallan v roce 1768 při pochůzkách narazil na pramen,u něhož zjistil,že nejde o obyčejnou vodu.Podal zprávu panu hraběti a ten nechal složení vody prověřit hraběcím medikusem J.Czernitzkym.Ten ji shledal jako železitou a vhodnou pro koupele.Hrabě se postaral o známost lázní tím,že u doktora Bauera objednal dílo pojednávající o hornožlebských lázních a bezplatně je nechal rozdávat.Dr.Bauer po výzkumech potvrdil,že je vhodná pro léčení zácpy,plynatosti,zleté žíle,menstruačních potížích,trudomyslnosti....
Již v roce 1768 byl na prameni postaven dřevěný lázeńský domek,který byl v roce 1777 přebudován na zděné stavení sestánvající se z malé antické haly s nízkým sedlovým štítem postaveným na sloupoví,kde si nemocní čerpali z kašny mnerální vodu a z vlastní lázeńské budovy,postavené v pravém úhlu k řečené hale ve směru od lesa k Labi.V roce 1803 byly již lázně otevřeny celodenně,největší frekvence dosahovalav červenci/srpnu - za rok bylo poskytnuto 1099 lázní.
Do lázní cestovalo mnoho lid z různých koutů světa Anglie,Německa,Polska,Ruska..V roce 1831 bylo poskytnuto již 3811 lázní.Zhruba v tomto roce nechal hrabě Thun zřídit na kopcích Papert,Pastýřskéstěně,Dreibergu a Spitzhutte pro pohodlí hostů krásné promenádní cesty s lavičkami.V roce 1832 se stal lázeńským lékařem J.V.Tiersch,otec Dr. Miroslava Tyrše.
Od roku 1838 se na Labi začínala rozvíjet doprava parníky a tím se zlepšila dostupnost lázní.V roce 1846 byla provedena rekonstrukce lázní s přístavbou dalšího traktu na místě antické haly s fontánou se sochou Neptuna držícího za ocas rybu.
v roce 1851 byl zahájen železniční provoz na trati Praha - Dresden a tím ubývalo klidu,protože vlak projížděl velmi blízko lázní a v roce 1871 byl položen řetěz na dno Labe na pohon velm hlučných řetězových lodí ze Šmilky do Ustí nad Labem.
Na zlomu století provoz poklesl.V roce 1906 hrabě lázně prodává Mudr.Holmatzovi a Kugelovi.Ti objekt přebudovali a v roce 1907 opět zahájili provoz.Lázně měly telefon,vodovod,kanalizaci a svítiplyn.
V období 1 světové války došlo k velkému poklesu návštěvníků .V roce 1919 přešly lázně do vlastnictví městské správy Podmokel,ta lázně v roce 1922 zrušila,přestavěla na obytnou budovu a v roce 1933 prodala soukromníkům.

Socha Neptuna byla odvezena do městského muzea,kde je dodnes.

Eingegeben: 6.3.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist