EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Pilsen-Gastwirtschaft Görg (Plzeň-hostinec U Görgů) - Historie slavného hostince u Görgů a jeho konec

Beigetragen: Pavel Frýda

V místě na rohu dnešní Sedláčkovy (v 19.století Koňské) a Bezručovy (Jeptišské, později Andělské) ulice stávala zástavba již ve středověku. Nový renesanční dům zde byl postaven v r.1631 italským stavitelem Dominikem de Stinito, okolo r.1800 budova dostala klasicistní fasádu a takto je známa i ze starých fotografií. Hostinec zde byl provozován od nepaměti a postupně se stal místem tradičních setkávání plzeňských bohémů * a umělců, s oblibou a často zde vysedávali např.Bedřich Smetana, Mikoláš Aleš a další. Hostinec měl mít zvláštní podlahu tvořenou z žulových desek, podobných těm, které dodnes tvoří chodníky v historickém jádru. Po r.1948 byl hostinec znárodněn, později byl dům prohlášen chráněnou kulturní památkou, takto byl také označen příslušnou tabulkou. Celá památková ochrana v komunistickém pojetí spočívala však v podepření stavby trámy, jinak se nic neopravovalo, to ostatně platilo pro celé město, které vypadalo v tomto období jako po bombardování. Bývalý slavný hostinec byl zbořen v r.1985, údajně proto, že by hyzdil město v průběhu oslav osvobození Sovětskou armádou, která v r.1945 do města nedorazila, až o 23 let později.... Místo není dodnes zastavěno, zbývají pouze středověké sklepy vytesané do skály ve dvou patrech.

*Slovo bohém,bohémský má zajímavý historicko-lingvistický vývoj. Jak známo první cikáni (Rómové) přišli do Čech v karolinském období ve 14.století. Císař Zikmund, který se jich chtěl zbavit, je vybavil doporučujícím glejtem a s tímto je poslal do Francie. Protože přišli z Čech začalo se jim zde říkat bohemien, ve Španělsku bohemio (dnes zná francouzština a španělština i jiné výrazy) a podle jejich typického života se název přenesl i na umělce žíjící nevázaným životem.

Eingegeben: 23.3.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist