EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Horní Tichá (Horní Tichá) - Z historie Tiché

Beigetragen: Michal Kurz

První písemná zmínka o Tiché ( německý název Oppolz se objevuje až v 17.stol. ) pochází až z 2.pol. 14.stol., takže byla založena až poměrně pozdě vzhledem k okolním sídlům. Patrně již v 1.pol. 14.stol. patřila ves i kamenná tvrz, postavená uprostřed ní, k panství hradu Velešína. Páni z Velešína drželi Tichou do r.1387, kdy byla prodána Rožmberkům. Za jejich éry spravovali tvrz dosazovaní purkrabí a sídlo bylo významným hraničním bodem na důležité obchodní trase do Rakous - a snad právě proto byla Tichá v neklidných dobách r.1486 vydrancována rakouskými vojenskými oddíly, takže zdejší poddaní, stejně jako mnoho dalších v okolí, nebyli schopni platit v předepsané výši daně. Význam tvrze však postupně upadal, od 16. a 17.stol. byla využívána pro potřeby provozu sousedního poplužního dvora a po požárech v letech 1687, 1707 a 1746 byla většina jejích budov r. 1789 radikálně přestavěna na pivovar. I ten byl ale nakonec v 60.letech 19.stol. zrušen a budovy zbořeny. Z tvrze zůstala zachována hranolová věž, zbytek zdí byl použit jako stavební materiál pro domky vsi, které tvrz obklopily. Do r.1900 byla ve vsi zřízena dvoutřídní škola, fungoval zde i starší mlýn. Po roce 1945 byla velká část z původně rozsáhlé vesnice zbořena ( včetně domků obklopujících zříceninu tvrze ), přesto Tichá, i když ve značně zmrzačené podobě, přežila dodnes.

Eingegeben: 28.3.2008Kommentar und weitere Informationen


Tichá (Oppolz) [Václav Hylena 4.3.2011 12:21] | Reagieren
Další informace a současná fotografie tvrze je v publikaci Romana Podholy "Výlety za zajímavostmi Českokrumlovska" z roku 2003.
Tichá-Horní Tichá [Frol 19.4.2017 17:16] | Reagieren
Domnívám se, že se jedná o dvě vsi, Horní Tichá, kde jsou Boží muka a starý kříž, za zmínku stojí modřín asi věkem stejně starý jako Boží muka a potom Tichá, kde je družstvo zemědělské, bývalá škola a tvrz, nebo se pletu? Šlo by tedy o dvě vsi..
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist