EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Glasserwald (Skelná) - Skelná.

Beigetragen: Vlastimil Hromada

V místech pozdější Skelné vznikla po roce 1617 vznikla pateříková skelná hut'.V urbáři z roku 1630 je jako zakladatel uveden Kaspar Häusler.Zápis z katastru z roku 1654 uvádí jako majitele Hanse Häuslera,zkráceně podle povolání Hanse Skláře(Glaser).Hut' zanikla pro nedostatek dřeva v roce 1687.Název obce se datuje kolem roku 1700 a jeho vznik je spojován nejen s místní pateříkovou hutí,ale i s využívání zdejších lesů sklárnami v okolí.Obec,převážně zemědělská(pateříková hut' už neexistovala)měla devět dvorů.Obyvatelé se věnovali chovu dobytka lesnímu hospodářství.Přestože obec nebyla veliká,měla dvě hospody a obecní knihovnu,která v roce 1938 vlastnila 237 svazků.Ke Skelné patřil také mlýn(Glasermüle)Stával na samotě mezi Skelnou a Pasekou směrem na Zettlovu Hůrku.Stál na Křemelné a vedle něho stávala pila a malá elektrárna pro místní spotřebu.

Eingegeben: 31.3.2008Kommentar und weitere Informationen


další Skelná??? [Honza Reiter 4.4.2008 14:40] | Reagieren
Pokud se jedná o Skelnou na křižovatce silnic Gerlova Huť - Hartmanice - Prášily, tak ta už na zaniklých obcích dávno je.
Skelná. [Vlastimil Hromada 24.4.2008 09:21] | Reagieren
Ano,jedná se o onu Skelnou,je to jen příspěvek do historie.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist