EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Ráj (Ráj) - Historie zámku Ráj

Beigetragen: Jan Polakovič

Zámek Ráj byl postaven v letech 1563-1570 knížetem Bedřichem Kazimírem. Byla to renesanční čtvercová budova, ke které byl umístěn okrasný park. V 50. letech 18. století byl zámek barokně přestavěn hrabětem Mikulášem Taafem z Carlingfordu a získal svoji podobu, kterou měl až do svého zániku. V roce 1863 postihl zámek rozsáhlý požár způsoben bleskem, který uhodil do zámecké věže. Zámek byl poté opraven. Roku 1899 získal zámek rod Larisch-Mönichů, kteří zámek vlastnili až do roku 1945. Po konfiskaci se dostal do rukou OKD (Ostravsko-karvinských dolů) a byl zde zřízen domov hornických učňů. V roce 1948 byla v zámku zřízena polská škola, následně Politická škola v Karviné. Roku 1955 se zde přesídlila nemocnice - interní oddělení. Roku 1968 se nemocnice musela vystěhovat, protože se ve zchátralém zámku propadla chodba. Na stavu zámku se podepsalo i vyasfaltování nádvoří, kde nebylo vytvořeno žádné odvodňování. Tím se voda dostala do základů a vlhké zdivo se začalo rozpadat. V roce 1976 postihl zámek požár, po kterém byla budova provizorně zastřešena. Jelikož nebyl zájem do dalších oprav byl zámek Ráj roku 1980 zbořen. Dnes na místě zámku je volné prostranství, které patří areálu nemocnice. Kousek od bývalé hlavní brány dnes stojí parkoviště hypermarketu Tesco.

Eingegeben: 11.4.2008Kommentar und weitere Informationen


zamek-raj [P.Biernat 2.1.2011 16:18] | Reagieren
Pamatuji jeste tento zamek chodivali jsme si tam jako deti hrat objevovat atd.skoda jen ze nejsou fota interieru a toho zamku je opravdu skoda ! Zvraceny komunisticky rezim se opravdu podepsal na celem karvinsku ! Pametnikum zustali jen oci pro plac bohuzel.
Re: zamek-raj [humpoláková 2.1.2011 19:47] | Reagieren
V roce 1969-1971 jsem pracovala v nemocnici v kuchyni a na zámku jsme měli v jednom sklepě uložené zavařeniny
Re: zamek-raj [Zdenek Peter 2.1.2011 20:51] | Reagieren
Měljsem to štěstí,že jsem bydlel 25 let v Ráji (na Kuřích nožkách),místní vědí,a mohl jsem pozorovat jak chátra komančů ničí svou blbostí kulturní dědictí(ať už kohokoliv) a kousek od devastovaného mku si jako výsměch staví svůj svatostánek pro svoje orgije.Myslím tím bývalý OV KSČ,dnes Univerzitu.
Re: zamek-raj [Zdenek Peter 2.1.2011 20:55] | Reagieren
Ještě bych upřesnil,že zámek nestál na poddolovaném území,tak jako radnice kostel,pivovar v Karvinné a za jeho zničení jsou zodpovědní komunisté a jejich poskoci.
Re: zamek-raj [Peter 3.1.2011 20:13] | Reagieren
Právě jsem dolouskal přes 1900 fotografií Karviné a okolí.Pokud jste ješt něnavštívíl stránky:SOkA-Karviná a následující stránky Zems.Archívu Opava a přísl.Karvinou.Kromě jinéh jsou tam fota kdy zámek sloužil jako porodnice-lepší časy,i jak se kněmu zachovali barbaři,když se jim zdálo ,že dosloužil.Pokud jste na těch stránkách nebyl,vřele dooporučuji nahlédnout.Vaše slzy nebudou stačit,ale vztek budete mít veký.Zdravím.
zamek -raj [petr keler 16.1.2011 16:45] | Reagieren
Zdravim narodil jsem se v tom zamečku byla tam porodnice v roce 1956,potom jsem bydlel oproti nove nemocnice pŕes cestu,karvina se hodné změnila,hlavné ty šachty ji zdevastovaly uplné.pozdravuji Vas.
vecna skoda [Wladek 14.11.2011 00:43] | Reagieren
Byla to debilita a zaroven drzost, ukrast a znicit cizi majetek. Ale co chcete, kdyz se k moci dostane luza, idioti bez vzdelani. Skoda ze uz je clovek alespon nemuze nakopat do prdele. Snad jejich pohrobky , kteri jsou zase u moci a vsechno roskradaji a nici dale.
zámek- Ráj [Danuše Hamplová 10.1.2012 19:16] | Reagieren
S radostí jsem na těchto stránkách, neb jsem rodilá "Karviňačka ". Slzám se těžko ubráním. Jen bych dodala, že v tomto zámku jsem ještě v podzimních měsících roku 1980 byla poprvé a naposledy. Do té doby jsem o této stavbě vůbec nevěděla. Až po odhalení mi pak vyprávěla babička a historií této stavby. Můj děda v jednom období dělal u hraběte kočího.
Hledani predku [Alexandra Bartulec 21.5.2018 19:47] | Reagieren
Dobry den, nevim, jestli jsem zde spravne, ale jiz velmi dlouho hledam stopu meho dedecka Paula Hottoweho, ktery u hrabete Larische vykonaval funkci vrchniho inspektora. Velmi byste mi pomohli, kdyby o nem nekdo vedel. Vim , ze mel adresu Roy 7 a pak se prestehovali do domu naproti dvoru Olsina.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 16 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist