EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hladná (Hladná) - Setkání s pamětníkem

Beigetragen: Jan Machač

Jednoho pozdně srpnového rána, roku 1997 mne při toulkách kolem Vltavy nohy zanesly na Hladnou. Přišel jsem pěšky silnicí z Albrechtic nad Vltavou, která mne provedla hustou mlhou kolem chat a nechala stát na levém břehu Vltavy.

Bylo klidné a tiché ráno, s mlhou tak hustou, že skrývala i ne příliš vzdálený druhý břeh řeky. Nikde ani živáčka, mimo třech rybářů tiše sedících kousek níže přímo u vody. Chvíli jsem se jen tak kochal a pak vyrazil kamenitým břehem, k nedaleké zátočině. Jen se ale mlhou ozvaly moje kroky po kamení, jeden z rybářů se otočil a jak zmerčil tuláka s ruksakem, hned se mu blýsklo v očích.

„Tam se nikam nedostaneš, mladej. Tam to nikam nevede“ , spustil. „ Mě můžeš věřit, já jsem odsud.“ Hned mi blesklo hlavou že ze staré Hladné zbyla jen chatová osada, takže jestli je odsud, musí to být pamětník. Otočil jsem se a dal se s tím rybářem do řeči.

„Dobrý den. Vy jste odsud? To určitě musíte pamatovat starou řeku. „ A rybářovi blýsklo v očích podruhé. „ No jakpak by ne, dyť já ještě ploul na vorech.“ Paráda pomyslel jsem si. „No nepovídejte, dáte si kafe ?“. Přišel jsem k němu, sundal si ruksak ze zad a začal v něm hledat vodu sirky ešus a sklenici s kafem. Hned na vrchu v ruksaku jsem měl bibli každého vltaváka, knihu Ztracená Vltava od J. Čáky, jak jsem ji předtím v autobuse rychle uklízel. Vyndal jsem ji abych se lépe dostal k ešusu a jakmile ji rybář spatřil, úplně v něm hrklo a vyazil ze sebe „Strana 40, tam je můj taík.“

Ten rybář byl p. Husa, syn slavného vltavského vrátného Vojtěcha Husy a poslední plavec z plaveckého rodu Husů. Strávil jsem s ním na břehu Vltavy celé dopoledne. Usrkávali jsme horké kafe z plného ešusu, p. Husa vyprávěl o starých časech a já poslouchal, sledujíc jak se protější břeh řeky pomalu vynořuje z mlhy, zvedané probuzeným letním sluncem. Byl to nádherný zážitek a já dodneška lituji že jsem sebou neměl diktafon, abych si mohl všechny ty plavecké historky z dávných časů někdy znovu připomenout.

Eingegeben: 19.4.2008Kommentar und weitere Informationen


pěkné [Milan Gruber Bouška 19.4.2008 16:09] | Reagieren
počtení
O Vltavě na Hladné [stanislav zeman 15.5.2013 11:39] | Reagieren
Hladná osada Albrechtic nad Vltavou byla navšěvovánay námi albrechtickými chlapci.´Vašek Husa byl o několik let starší, ale pamatuji si jej dobře.I jeho otec Vojtěch Husa měl plaveckou firmu a naykonec dělal v důchodu kapitána rekreační lodo na trace Týn nad V ltavou a zpět.rodný dům Husů musel ustoupit vůči přehradě, ale pan Husa si postavil chatu o kosek dal na Hladnéo. Dnes je v majetku jejich dcery MUDr.Aničky Husové ( manželem Anči Husové se stal ing. Václav Husa spolužák z albrechtické základní školy)
Vltava na Hladné . Hladná byla osadou plavců. [stanislav Zeman 21.6.2013 21:02] | Reagieren
Jako nýnější senior vzpomínám na klukovská léta, když jsme chodili 1 km ze vzdálené obce Albrechtic na Vltavou k Vltavě na Hladnou.Často jsem si lámal hlavu tím,proč před napuštěním Orlické přehrady kol břehu řeky vedla cesta. Až v knize Ztracená Vltava jsem našel odpověď.
Bývalého šefa vorařské firmy Vojtěcha Husy jsem dobře znal, dokonce byl naší rodiny vzdákĺený příbuzný.I jeho synové Mirek a Václav, kteří chodili do základní školy v Albrechticích nad Vltavou jsem oba dobře znal.Je pravdou, že Václav byl od mládí řečník.Uvědomuji si, že při plavbě vorů prožíval v určitých chvílích těžké minuty života.
Zdejší Vltava poskytovala rybářům určitý ráj. Franta Košatka zde ulovil několik pořádných sumců.Jejich hlavy si nechal vypreparovat.
Na Hladné byl převozník pan Marek, který denně mimo neděle převážel na lodi děti z doubravské Hladné oběma smšry do školy v Albrechticích nad Vltavou. Vážím si všech těchto dětí, kteří museli sejít k řece minimálně 1 km a po převozu přes řeku, šlapali ještě další kilometr do Albrechtic, a to bylo za každého počasí.DNEŠNÍ ŠKOLNÍ MLÁDEŽ TOTO ASI JIŽ NEPOCHOPÍ, co zkusili jejich rodiče.Dávám tímto hold všem zmíněným bývalým žákům albrechtické školy .Orlická přehrada změnila celé dění na zdejší Vltavě. Dcera pana Vojtěcha Husy MUDr. Anča Husová se svým manželem po léta pořádala zde na Hladné Anenskou pouť - setkání rodáků, spolužáků a zdejších chatařů.Musím tímto poděkovat nejen Aníčce, jejímu manželovi Vaškovi, i celé její rodině za tyto akce, která pořádala mnohé léta.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist