EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Sternberg bei Zeidler (Šternberk u Brtníků) - Trocha historie

Beigetragen: Jan Novák

Klasicistní lovecký zámeček Šternberk nechal v lese 2 km jižně od Brtníků roku 1771-2) postavit hrabě Franz Wenzel ze Salm - Reifferscheidtu. S největší pravděpodobností byl jeho stavitelem Anton Schmiedt z Prahy. Zámek, typické barokní "rekreační" sídlo s několika apartmány, byla jednoduchá obdélná přízemní budova s mansardovou střechou o půdorysu necelých 40m x 16m. Objekt byl zakomponován do zahradnicky upraveného prostředí a ležel v průsečíků několika alejí, probíhajících lesním komplexem. Aleje, které vybíhaly od zámku ve směru hlavních a vedlejších světových stran, tvořily osu parku, který měl podobu osmicípé hvězdy.
František Václav Salm-Reifferscheid ji pojmenoval dle dívčího jména své manželky Walburgy (rozené ze Šternberka). V zámku při lovech pobývala rodina majitele a část služebnictva, hosté bydleli ve čtyřech pavilonech u alejí. Severozápadním směrem byla postavena lesovna.
Po roce 1948 byl veřejnosti nepřístupný zámek v majetku Státních lesů. V roce 1971 byl schválen směrný územní plán krajinného celku Brtníky - Doubice, který povolil v bezprostřední blízkosti zámečku výstavbu rekreačního střediska Severočeského ředitelství spojů Ústí nad Labem a dětského tábora. Bývalý park byl nenávratně narušen výstavbou chatek a dalších staveb. Předimenzování okolí nevhodnou zástavbou, nezájem a bezohlednost tehdejšího režimu přispěla k havarijnímu stavu stavby. Zámeček byl v konečné fázi napaden dřevokaznou houbou a hmyzem a roku 1993 demolován. Dnes je zde neurčitý palouk a několik nevzhledných stavení správy pošt v Ústí nad Labem.

Eingegeben: 6.5.2008Kommentar und weitere Informationen


Brtníky [Karel Tuček 12.9.2009 11:00] | Reagieren
Ahojky lidičky, nemáte někdo nahodou fotky zamku a okolí z 1990-1993. Bohužel ja jich moc nemam.Děkuji moc .
Re: Brtníky [Monika 6.2.2019 10:16] | Reagieren
Dobrý den, bohužel nemám, ale velmi ráda bych získala jakékoli starší fotografie objektu. Mnohokrát děkuji za zprávu.
překlep - Franz Wilhelm ze Salm - Reifferscheidtu [Henžlík 28.10.2015 22:39] | Reagieren
Nebyl to Franz Wilhelm, byl to Franz Wenzel (František Václav)
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 19 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist