EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Neustadtl-Kirche des Hl.Geistes (Stráž-kostel sv.Ducha) - Stručně k historii kostela sv.Ducha ve Stráži

Beigetragen: Pavel Frýda

Kostel sv.Ducha dosud stojí ve východní části městyse, návštěvník jej najde při cestě z Boru vpravo při vjezdu do městečka. Kostel doposud stojí, ale jeho stav je tristní a jeho zkáza je zřejmě neodvratná.
Pomístní název "za svatým Duchem" je ve Stráži znám již od r.1545. Je tedy pravděpodobné, že již tehdy u proslulého zázračného pramene existovala nějaká dřevěná kaple. Kostel v barokním stylu zde byl postaven na přelomu 17. a 18.století. Jeho donátory byli tehdejší majitelé borského panství hrabata von Götzen. Taktéž barokní zařízení interiéru z let 1710-20 bylo bezbožně zničeno, či rozkradeno. Dnes je kostel v havarijním stavu, rozedranou střechou do objektu dlouhodobě zatéká, okna jsou zcela rozbita, ve zdech jsou poměrně značné trhliny. Nad zasypaným někdejším zázračným pramenem na západní straně kostela dosud přežívají zbytky dřevěného zastřešení.

Zdroj: Z.Procházka, historicko-turistický průvodce Stříbrsko a Borsko

Eingegeben: 11.5.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist