EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Das Waldhaus bei Dorf Schneeberg (Lesovna u Sněžníku) - Trochu o zdejší lesovně a bývalém hostinci s celním úřadem.....

Beigetragen: Jirka Lulek

První zmínky o této lesovně pochází tz roku 1756,kdy budova sloužila jako myslivna a nocležna pro správce lesa. Až v roce 1844 sem byl přemístěn celní úřad z nedaleké vesnice Sněžník. Důvody přemístění byly nalezeny v písemnostech hraběte Thuna. Ten nařídil vybudovat krajskou silnici, která spojila obce Weiher, Horní Žleb, Maxičky, Kristianin Hrádek a Sněžník a vedla až na samé hranice s německým královstvím. Měřila 12 483 metrů a výstavba trvala od roku 1836 do roku 1844. V tomto roku byl přemístěn i celní úřad, proto je zde vidět přímá souvislost s výstavbou silnice.
Již v roce 1846 se cestopisný průvodce zmiňuje o tom, že je zde na hranících možnost občerstvení v hostinci a je zde nocležna pro 4 lidi.
V období roku 1928 až 1931 byla již značně poničená silnice z Děčína opravena a vyasfaltována a to z toho důvodu, nebo měla velký význam,bylo to totiž jediné spojení v těchto končinách s Německem,protože cesta podél Labe ,která vedla z Děčína do Šmilky byla vystavěna až v letech 1938 - 1939.
Od roku 1934 jezdil přes zdejší celnici a lesovnu linkový autobus z Drážďan až do obce Sněžník.V roce 1936 byl tento spoj prodloužen až do Děčína a do Podmokel.v tomto období místní hostinec spravovala rodina Puschelů.
Zajímavé je,že se průvodce z roku 1939 již nezmiňuje o zdejším hostinci a celnici a přechodu ano.Zda již nebyl v této době lokál v provozu, to se již dnes můžeme pouze dohadovat. Jedno vysvětlení se nabízí - politická situace v této oblasti byla v tomto období dost napjatá, proto bych se nedivil,kdyby se z této samoty rodina odstěhovala do okolních vesnic...(pozn.překl.)
Po ukončení 2 světové války tyto objekty již nebyly využívány, protože všechno obyvatelstvo (německé) bylo odsunuto,stavby chátraly a v 50 - átých letech se objek dostal za "dráty" a z tohoto důvodu jej nechala čs. armáda zbořit a přechod byl uzavřen......

v článku použit zdroj z něm.webu : www.czippe.homepage.t-online.de

Eingegeben: 23.5.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   


Processing time: 10 msec.
IP address = 35.174.62.162
desktop version