EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kirche des Hl. Antonius von Padua in Göhren (Klíny - Kostel sv. Antónína z Padua) - Z historie vsi a kostela

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Vesnice Klíny byla založena před r. 1355. Měla dostat jméno Hora sv. Václava, ale už ve 14. století převládl dnešní název. Kostel sv. Antonína Pad. z r. 1866 byl neslohový, jednolodní, obdélníkový s polokruhovým závěrem obestavěným obytnými místnostmi. V průčelí byl obdélníkový portál, trojúhleníkový štít a hranolová věž s velkými polokruhovými okny. Boční fasády byly hladké, pouze s okny, v přízemí sdruženými. Odsazená apsida i loď byly kryty stropem, rovná zděná kruchta stála na dvou pilířích, měla dřevěnou poprsnici. Zařízení bylo historizující, vesměs z 2. poloviny 19. století. Kamenná křtitelnice pocházela ze 16. století. Obraz sv. Antonína Pad. na hlavním a sv. Václava na bočním oltáři pocházely od V. Kandlera z r. 1870.

Pramen: E. Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, svazek druhý, vyd. nakladatelství Academia, Praha 1978

Eingegeben: 26.5.2008Kommentar und weitere Informationen


fotky [Antonín Suk 27.5.2008 19:50] | Reagieren
Škoda,že nedoplníte zajímavý komentář nějakými fotkami.Klíny jsou obec,která má dodnes pro spoustu Podkrušnohoráků velký emotivní význam.
Re: fotky [Jan Kruliš 27.5.2008 21:56] | Reagieren
Já bych doplnil rád, ale žádné nemám. Disponuji pouze bohatou odbornou literaturou a mohu z ní citovat. Moje specializace je rodné Trutnovsko a nyní Bochovsko a Toužimsko. Ale od toho jsou tu právě tyto stránky, aby každý přispěl tím, co má. Určitě se ještě někdo najde, kdo nějaké další snímky přidá. Hezký den, JK
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist