EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Totzau (Tocov) - Tocov po válce III

Beigetragen: Jiří Kripner

Jmenuji se Christiane Brückener, rozená Müller…

Je mi 80 let a narodila jsem se v Totzau, (v Tocově) vesnici, která ležela asi 11 km od Doupova (tato vesnice již neexistuje). Povoláním jsem lékařka pro všeobecné lékařství. V Doupově jsem chodila na gymnázium, které jsem ukončila maturitou. Potom jsem studovala na Karlově universitě v Praze. Bohužel jsem musela studium přerušit, protože jsem byla určena k totálnímu válečnému nasazení. Potom přišel rok 1945, ve kterém jsme zažili hrozné věci. Mé svědectví o zastřelených mužích nepochází z osobní zkušenosti, ale mám je od obyvatele vesnice, který všechny tyto zážitky sepsal. Tyto zápisy nyní předávám podle skutečnosti.

„Jsem osobním svědkem událostí, které se odehrály dne 5. června roku 1945 v Tocově. Je to malá obec, která leží 6oo m vysoko v doupovském pohoří. Tocov měl tehdy 600 obyvatel. V roce 1945 se tam odehrávaly hrozné věci. Byl jsem svědkem toho, že zde bylo před našima očima zastřeleno 20 mužů z naší vesnice. Všichni byli náhodně vyhledaní, postavení ke zdi, brutálně zmláceni a týráni. Jednomu 17 letému hochu opakovaně potápěli hlavu do vody a potom ho zase vytáhli a pak přišel rozkaz k zastřelení. Partyzáni také stříleli z ulice do oken. Muži padli a ostatní obyvatelé vesnice je museli všechny pohřbít v masovém hrobě na hřbitově. Střelci na sobě nenosili žádné korektní vojenské uniformy. Měli kolem krku rudé šátky a část z nich měla německé uniformy. Nebyli to čeští vojáci. Sami se nazývali REVOLUČNÍ GARDY.

Tito muži byli mrtví, ale popravdě musím říci, že mé osobní zážitky z 2. června byly ještě o hodně horší. Museli jsme nastoupit a bylo nám řečeno, že budeme téhož dne všichni zastřeleni. Tak jsme stáli a čekali a protože jsem byla o něco vyšší než druzí, měla jsem strach, že mne zastřelí jako první. Proto jsem se pokrčila v kolenou, abych byla stejně vysoká jako ti druzí. Nechtěla jsem padnout jako první. Trvalo to dlouhou dobu, Velitel RG k nám měl projev, že dnes budeme všichni zastřeleni a že celé Sudety musí být dnes vyčištěny. Mluvil o tom, že má rád krev, že je rudá krev jeho bratrem a znamením, že nemá z ničeho strach a vedl podobné řeči. Stáli jsme tam a třásli se hrůzou. Museli jsme nastoupit do útvaru a já jsem si myslela, že nás povedou k nějakému masovému hrobu a že nás tam zastřelí. Vedli nás k poslednímu domu ve vesnici. Zde ležela na zemi na chodbě celá rodina, tři děti a rodiče, celkem 5 zastřelených osob. Museli jsme kolem nich těsně projít. Mrtvoly byly osvícené a já nikdy nezapomenu na mnoho průstřelů v jejich tělech, kde byli zasaženi kulkami, pravděpodobně byli postříleni z kulometu. Kdo se na to nedíval, ten se musel vrátit a projít ještě jednou kolem. Později jsme se dozvěděli, že v jednom výletním hostinci, který se jmenoval Kottelshof byli zastřeleni dva muži ze statku spolu s jejich celou rodinou. Byli zastřeleni také i jejich sousedé. Jejich 3 leté dítě bylo později nalezeno v nádrži na močůvku. Toto byly mé osobní zážitky, které jsem osobně zažila a které mohu dosvědčit. Vedle mě stála moje sousedka, sedlákyně která byla těhotná, měla vedle sebe tři male děti a její muž stál před ní. Má přítelkyně stála vedle mě spolu se svou sestrou a její otec stál před ní.

Proč česká vláda neřekne,: Byla to msta. V tom slově msta je již zdůvodněno, že bylo předtím něco špatného učiněno z německé strany. To nemůžeme a nesmíme pominout a velice toho litujeme. Ale Češi by mohli také říci: To co se stalo, toho velmi litujeme. A to by mi stačilo. Oni však stále pouze polemizují o míře a velikosti zavinění a mnoho lidí pochybuje o tom, že se toto všechno stalo a že tomu tak skutečně bylo.

V roce 1945 jsem přišla do Bavorska. Nejdříve jsem pracovala a potom jsem dokončila svá studia a graduovala jako doktorka mediciny na universitě v Erlangenu. Mám dodnes ještě svoji praxi v malém měřítku. Jsou to moji staří pacienti

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Reo_On/Conciliation

Eingegeben: 7.7.2008Kommentar und weitere Informationen


byl to zlocin [Michal 14.1.2009 09:22] | Reagieren
byl to zlocin,ktery nelze omluvit.Ani povalecnou dobou a krutosti,kterou se Nemci na Cesich dopousteli,protoze kdyz se zlo oplati zlem a frustrace a vztek se vybiji na nevinnych lidech pak automaticky klesam na jeho uroven.
RG pak slouzili jako StB v komunistickych lagrech smrti
Re: byl to zlocin [natomnezalezi 4.4.2011 16:33] | Reagieren
Nechci zlehčovat nebo zpochybňovat vážnost situace, ale přece jen mi tam chybí rozuzlezí. Protože paní přežila.Zároveň nelze nijak zlehčovat násilnosti henleinovců v českém pohraničí ještě před vypuknutím 2.světové války. Znásilňování českých žen, vraždění a mučení českých mužů. Toto byl počátek všeho zla!!!
Rod Tocauerů [Ing. Jiří Tocauer 14.10.2011 18:41] | Reagieren
Dobrý den, jmenuji se Tocauer, což není náhodná podobnost. Můžete navštívit mé osobní www stránky, kde je kromě jiných věcí k vidění i historie našeho mlýna rodiny Tocauerů v Mírči: http://kocicak.mysteria.cz/mirec/mlyn_mirec.html
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist