EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schönlind (Krásná Lípa) - Židovský hřbitov v Krásné Lípě

Beigetragen: Pavel Frýda

Židovský hřbitov v někdejší Krásné Lípě je jediným dobře viditelným pozůstatkem po zaniklé obci. Nicméně o zdejším židovském osídlení je známo jen málo, ačkoliv Židé v obci byli přítomni již od 16.století. V obci existovala synagoga a židovská čtvrť, dnes jsou pozůstatky těchto objektů zatopeny přehradou Rovná.
Židovský hřbitov najde turista jen s malými obtížemi cca 150 m jihovýchodně od hráze přehrady, nejlépe udělá půjde-li stezkou vlevo od výpustě přehrady stále lesem do svahu, přejde malou zaplevelenou loučku a v dalším lesíku již narazí na kamenné sloupy na kterých bývalo dřevěné ohrazení pohřebiště. Dřevěná márnice taktéž zanikla beze stop. Cestou poutník narazí na poražený sokl křížku datovaný r.1868, který čeká na své vzkříšení a další pozůstaky domů, jako jsou nízké zbytky zdí a propadlé sklepy bývalé obce. Na ploše 816 m2 (pozemk.parcela č.163 kat.území Krásná Lípa u Rovné, majitel Lesy ČR) se zde dochovalo okolo 130 náhrobků, nejstarší čitelný má být z r.1784. Mnoho dalších leží v porostu. Hojným zdejším motivem na stélách jsou žehnající ruce kohanitů, stély mají tradiční východní orientaci. Pohřebiště není zjevně nijak udržováno. Je však potěšitelné, že na náhrobcích je položeno mnoho kaménků a kamenů, hřbitov je zřejmě hojně navštěvován poučenými nežidovskými a snad i židovskými návštěvníky. Autor příspěvku, kromě obvyklého pokládání kamínků, zavěsil na břízu uprostřed hřbitova text kadiš (modlitba za zemřelé) v češtině i hebrejštině, snad jej další návštěvníci také odříkají.....
Židovská komunita bývala i v nedaleké, stále existující, obci Kostelní Bříza (Kirchenbirk), lze zde spatřit zbytek bývalých židovských domů. Pravděpodobně zde bývala v 18. a 19.století modlitebna, dnes neznámé lokace.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
J.Fiedler, Židovské památky Čech a Moravy


Eingegeben: 16.7.2008Kommentar und weitere Informationen


Upřesnění fotografií. [S.Leinweber 26.12.2009 11:19] | Reagieren
Nejen foto kříže s upraveným prostranstvím patří Obci Krásná Lípa u Slapan.Bude dobré fota roztřídit.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist