EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Haidl Am Ahornberg (Zhůří) - Kostel ve Zhůří

Beigetragen: Jiří Kripner

Obec Haidl am Ahornberg, jak se celým jménem pro odlišení nazývala, patřila původně k farnosti sv. Mořice u Annína. Tento farní kostel, lidově zvaný Mouřenec, se nacházel 4 hodiny cesty od samotné osady Zhůří. Později byla obec přifařena k Javorné, což znamenalo zkrácení dalekých cest věřících na mše svaté. Přesto však zhůřští toužili po svém vlastním chrámu Páně.

V roce 1684 zde nechal vrchní rychtář Georg Schmidt vystavět na své vlastní náklady kapli. Byla zasvěcena sv. Trojici a stále v samém středu obce. Počátkem 18. století byla kaple přestavěna a zvětšena, stále však nedostačovala.

Z iniciativy a přičiněním místních králováckých sedláků byla roku 1762 zahájena stavba kostela. O nadšení zdejších osadníků, kterým hojně pomáhali i věřící z okolních samot, svědčí fakt, že již o rok později, přesněji 23. října byl kostel děkanem Weissenregerem ze Sušice slavnostně vysvěcen. Kostel stál na stejném místě jako původně kaple a byl též zasvěcen sv. Trojici.

V následujících letech a desetiletích kostel několikrát vyhořel, avšak vždy byl znovu obnoven. Z původní dřevěné stavby se tak později stala opravdová dominanta Zhůří.

Posledním zhůřským farářem byl Heinrich Krampe, jenž zde působil až do odsunu v roce 1946.

Kostel bohužel po odsunu německých obyvatel postihl stejný osud jako nedaleký chrám Páně na Hůrkách, o němž jsem psal v minulém čísle Šumavských listů. Když sem počátkem devadesátých let minulého století konečně mohli přijet bývalí obyvatelé, našli zde jen základy zarostlé v kopřivách. Právě z iniciativy bývalých zhůřských občanů a za přispění Městského úřadu Hartmanice byla v místě zbořeného kostela postavena malá kaplička.

zdroj: http://www.sweb.cz/slisty/

Eingegeben: 19.7.2008Kommentar und weitere Informationen


Doplnění- informace [h.reiter 10.1.2010 12:10] | Reagieren
Na informační tabule poblíž obnovené kaple je detailně a zajímavě popsán konec 2.sv. války v této německé obci. Jen stručně:Místní obyvatelstvo vyvěšením bílých fanglí a postavením ukořistěného amerického džípu na viditelné místo v obci vlákalo další americké vojáky a následně došlo k prudkým bojům se ztrátami na životech. Američané se totiž mylně domnívali, že již přijíždějí do osvobozené obce.
Doplnění [Josef Pihera 12.7.2013 20:57] | Reagieren
Padlí Američané patřili k 90, pěší divizi
Kostel ve Zhůří-upřesnění [Jan Vlček 27.9.2017 20:50] | Reagieren
Posledním farářem byl Heinrich Krampe/nar.23.10.1903 v Lembecku/Recklinghausen-Westfálsko.
Na faru ve Zhůří byl dosazen dne 6.5.1939.Před tímto datem působil v obci Frackenhorts.
Za svého působení ve Zhůří měl problémy s místní politickou správou a NSDAP.V březnu 1940 byl četnictvem udán,že na oslavu dne hrdinů/Heldentag/ nevyvěsil na kostelní věži a na budově fary říšské vlajky.Ve dnech 16. a 17.srpna roku 1941 pak vedl procesí do Srní,přesto,že takové církevní oslavy byly v pracovní dny zakázány.Hned 20.8.1941 byl za tento skutek četnictvem opět udán.

Zdroj informace: záznam č.j.357/45 ze 4,9,1945 adresovaný Okresnímu národnímu výboru v Sušici.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist