EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schloss Steingrub (zámek Lomnička) - Po stopách Multzů

Beigetragen: Radim Hettner

Na tomto bývalém zámku je zajímavá jedna věc. Ačkoliv byl demolován relativně v pozdní době, v roce 1968, nezachovala se ani jedna jeho fotografie, ani na dobových pohlednicích, ani v dobách pozdějších. Rovněž při vlastní demolici nebyl proveden žádný průzkum objektu.

Ves Lomničku najdete cirka čtyři kilometry od Lubů směrem na Flusberg a Plesnou. První zmínka o ní pochází z roku 1348, kdy tvořila součást Lubského újezdu a tehdejší jeho majitel, Waldsassenský klášter, ves prodal Rüdigerovi ze Sparnecku. Jednalo se původně o poddanskou ves. V závěru 15. století byla připojena k panství Lesná, roku 1518 je připomínána jako součást šlikovského zboží. Ve čtyřicátých letech 16. století přešla do držení rodu Multzů z Valdova. Na počátku 18 století se však vyčlenila a do poloviny 19 století patřila rodu Kopalů. Těm patřila až do pozemkové reformy. V roce 1945 ves přešla do rukou státu.

Zámek prokazatelně vznikl až v 18. století, kdy v Josefovském mapování je již zanesen. Roku 1842 prodělala zámecká budova zvětšení. Vzhledem k absenci jakéhokoliv obrazového materiálu nelze nic říci o její stavební podobě.

Fakta čerpána z knihy Hrady, zámky a tvrze na chebsku od Jiřího Úlovce

Eingegeben: 2.8.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist