EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schloss Wallhof (Zámek Valdov) - Nedůstojný konec

Beigetragen: Radim Hettner

Dnešní putování po zaniklých zámcích pánů Multzů z Wallhofu zakončíme přímo v lůně tohoto rodu, v Lesné. Historii této téměř zaniklé a již úředně zaniklé obce jsem popsal na jiném místě, a proto se k ní již nebudu vracet.

Prokazatelně prvním Multzem v Lesné byl Jiří Multz, který ji vlastnil od roku 1545. Tímto začala jejich dlouhá éra držitelů statků až do roku 1846. Pro množství rodinných členů došlo po roce 1600 k rozdělení statků na Přední a Zadní Lesnou. A aby toho nebylo málo, za nějakou dobu byly i tyto poloviny rozděleny na dva díly. Přední Lesnou pak tvořil první a čtvrtý díl a Zadní Lesnou druhý a třetí díl. Z tohoto dělení vyplývá i větší koncentrace venkovských sídel a zámků na relativně malé ploše.

Dle zápisu o škodách způsobenými průtahy vojsk Loketskem roku 1648, se tak dovídáme, že v Lesné v té době stála tři rytířská sídla patřící Hansovi Fabiánovi a Hansovi Albrechtovi Multzům z Valdova, z nichž dvě jsou do základů zkažena a jedno vypálené. Po zkažených sídlech do roku 1900 nezbyla ani památka, a proto nebudou předmětem našeho zkoumání.

Původně toto sídlo vystavili Šlikové v roce 1461 v gotickém stylu. Za Multzů byla tato tvrz renesančně upravena a rozšířena o boční křídlo. Ještě před 20ti roky bylo možno vidět ve východním křídle zámku valené zaklenuté gotické prostory. Konečnou podobu zámek dostal po barokních úpravách v roce 1803. Po roce 1945 krátce zámek sloužil jako zotavovna pro churavé děti a jelikož se mu nedostávalo z fondu oprav potřebných zdrojů, tak chátral a celkovou devastaci pak podtrhly Státní statky, které zde ještě v roce 1990 měly sklad. Nynější majitel ruinu zámku odkoupil a kamen po kameni, cihlu po cihle za 15 let téměř dokonale rozebral do té míry, že dnes jsou již patrny neznatelné základy (k místu jako takovému nelze jít, neboť je oploceno) a hromady kamení smíchané sem tam s cihlami. Opravdu nedůstojný konec tohoto panství.

Fakta byla převzata z knihy Hrady, zámky a tvrze na chebsku od Jiřího Úlovce.

Eingegeben: 3.8.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist