EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Berg (Horka) - Ani ta není výjimkou

Beigetragen: Radim Hettner

Počátky této dnes již téměř zaniklé obce jsou obestřeny tajemstvím. Víme pouze to, že byla v držení nevýznamného ministeriálního rodu von Berg a prvním doložitelným členem je zmiňovaný Werner von Berg k roku 1219 a další zmínka (zároveň i poslední) ohledně tohoto rodu se váže k Oernwitovi von Berg a je z roku 1288. Poté ves přešla do držení Sparneckům a zanedlouho, v roce 1318, vlastnil vesnici řád německých rytířů se sídlem v Chebu. Po roce 1545, kdy ji odkoupili nám známí Multzové, se stala součástí panství Wallhof a již nikdy nebyla zmiňována jako samostatné zboží. Vlastnictví Multzů bylo téměř na chlup třísetleté, v roce 1846 prodali panství Wallhof Auerspergům. Jako všechny vesnice v pohraničí, ani Horka nebyla ušetřena poválečného odsunu německého obyvatelstva po roce 1945 a tomuto klesajícímu trendu odchodu nezabránilo ani nové české dosídlení, ani vybudování blízkého rezervoáru pitné vody pro město Sokolov v roce 1972, ani pozdější založení skládky komunálního odpadu pro tehdejší okres Cheb. Ta naštěstí byla zhruba před deseti roky sanována.

Zbytky vesnice Horka najdete na okresní spojnici mezi Novým Kostelem a Kaceřovem cirka deset kilometrů od Lubů. Severní část je lemována jižní svažující se Nejdeckou vrchovinou a směrem na jihozápad se rozprostírá pohled na chebskou kotlinu. V obci lze dnes vidět dva původní citlivě zrekonstruované statky, z nichž jeden je hrázděný a bezesporu patří k těm nejhezším, které lze na chebsku vidět.

Eingegeben: 17.8.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 50 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist