EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Gutwasser (Dobrá Voda) - Z historie

Beigetragen: Michal Kurz

V 1.pol. 11.stol. zřídil kníže Břetislav I. nedaleko místa pozdější Dobré Vody celnici při obchodní stezce do Bavor. Kolem r.1040 byl v těchto místech poustevníkem benediktinský mnich Vintíř (Günter), po jehož svatořečení byla poblíž pramene železité a slabě radioaktivní vody postavena dřevěná, jemu zasvěcená kaple. Kolem ní pak začala vznikat vesnice, dlouho označovaná jako Březnice (podle vrchu Březník, který se nachází poblíž ní), která se po čase stala centrem statku patřícího původem italskému rodu Villani. Baron Karel Villani prodal nakonec celé území hraběti Filipu Kinskému a r.1788 byla Březnice připojena k panství Prášily, které následně získali do majetku Schwarzenbergové. Po zrušení poddanství r.1848 byla Březnice rozdělena mezi obce Kunratice a Hartmanice. Původní název byl vytlačen jménem Dobrá Voda, které bylo odvozeno od zmíněného pramene - ten začal záhy lákat poutníky ze širokého okolí a přinesl místu značný věhlas, který přetrval až do poč. 20.stol. R.1675 zde byl postaven první vodoléčebný lázeňský dům, r.1754 byla zřízena fara a škola, r.1777 vznikla dnešní podoba kostela sv.Vintíře (ze starší kaple z r.1706, ke které přistavěli r.1754 loď a r.1777 věž) a r.1820 byla nad pramenem postavena nová osmiboká kaple. Po letech chátrání uvnitř vojenského prostoru byl r.1995 opraven a vysvěcen kostel a r.1997 bylo otevřeno Muzeum dr.Šimona Adlera.
Údaje převážně z knihy R.Podholy Ozvěny šumavských zvonů

Eingegeben: 21.8.2008Kommentar und weitere Informationen


svatý Vintíř [Mirka Fridrichová Kunešová 11.4.2013 07:59] | Reagieren
K místu se váže několik pověstí. Jedna z nich vypráví o setkání poustevníka Vintíře - Guntera s knížetem Břetislavem I. Vintíř žil několik posledních let svého života v místě, kde pramenila zmíněná voda. Živil se kořínky a mlékem ochočené laně. Kníže se jednou na lovu pustil za laní a ta jej dovedla k Vintířovu přístřešku. Břetislav byl ohromen setkáním se svatým mužem a nabídl mu, aby
s ním odešel do Prahy, kde se o něj postará. starý muž mu odpověděl, že se blíží hodina jeho smrti. Jeho jediným přáním bylo zemřít zde, ale být pohřben v klášteře
v Břevnově, který byl prvním benediktinským klášterem. Tak se stalo, že druhý den přišel Břetislav opět na místo,
s ním přišel pražský biskup Šebíř a podle legendy v jeho náručí zemřel poustevník Vintíř. Kníže pak zařídil jeho pohřeb v břevnovském klášteře.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist