EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kriebaum (Vitěšovice) - Z historie

Beigetragen: Michal Kurz

První zmínka o osadě Witiessowicze je z r.1440, kdy byla v majetku zlatokorunského kláštera - ten ji patrně také založil. V 15.stol. získali ves Rožmberkové a r.1654 je zde zmiňován konšelský úřad. Německý název Kriebaum znamená v překladu " místo, kde se pořádaly hony na divoká prasata ". Po vymření rodu pánů z Růže získali ves Eggenbergové, kteří sem od 1.pol. 17.stol. zvali řadu osadníků ze Štýrska. V letech 1719-1848 byly Vitěšovice součástí schwarzenbergského panství. R.1787 zde založili dřevěnou kapli, nahrazenou o osm let později kamenným kostelem sv.Jana Nepomuckého, a německou školu, r.1897 zvýšenou o patro. Od r.1857 byly Vitěšovice samostatnou farností. Po zřízení VVP Boletice byly kostel obklopený hřbitovem, fara, škola a další domy zlikvidovány. Z kostela byly převezeny pouze varhany a socha P.Marie Lurdské, a to do kostela v Nových Hodějovicích u Č.Budějovic.
Zdroj: R.Podhola - Ozvěny šumavských zvonů

Eingegeben: 21.8.2008Kommentar und weitere Informationen


Kriebaum / Vitěšovice po válce [Miloš Hlávka 17.2.2011 11:22] | Reagieren
Podle vzpomínek Mathilde Lenzové (http://www.kohoutikriz.org/data/w_lenzo.php) ves 5. června 1945 z větší části vyhořela (zhruba sto let po předchozím velkém požáru 11. dubna 1845; na základě zde uveřejněných předválečných snímků bych ovšem bral s určitou rezervou autorčino tvrzení, že kriebaumské chalupy a stodoly byly "tenkrát většinou ještě dřevěné" - za pravděpodobnější bych měl to, že ke zděné výstavbě došlo už po onom požáru v roce 1845). Po obnově během léta téhož roku byla obydlena zhruba do září 1946, kdy přišlo vysídlení.
Po vzniku vojenského újezdu tak byly v Kriebaumu zlikvidovány domy, které byly obydleny všehovšudy rok.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 16 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist