EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Andreasberg (Ondřejov) - Historie obce

Beigetragen: Michal Kurz

První zmínka o Ondřejově je z r.1518 - v té době náležel ke krumlovskému panství Rožmberků. Třicetiletá válka ves i okolí zpustošila a život se sem navracel jen pomalu - proto sem byli ve 2.pol. 17.stol. z popudu majitele panství knížete Jana Kristiána z Eggenbergu povoláni němečtí dřevorubci. Od r.1719 byli majiteli vsi Schwarzenbergové. R.1728 byl postaven kostel Navštívení P.Marie se hřbitovem, postupně přibyly fara (v interiéru vybavená barokní řezbou Krista na kříži z 18.stol.), škola (r.1928 německá trojtřídka se 133 dětmi) a špitál s kaplí. R. 1904 vznikla v Ondřejově poštovna, povýšená v letech 1941-45 německou správou na poštu, v letech 1945-47 opět pouze poštovna, poté zanikla. Ondřejov coby nejvýše položená farní ves Českokrumlovska (1004 m.n.m.) byla vyhledávaným turistickým cílem - na přelomu 20. a 30.let zde fungovaly hostince Jungwirth a Honetschläger. Poválečný odsun Němců a zřízení VVP Boletice toto sídlo s roztroušenou horskou zástavbou zcela zničily.
Zdroj: R.Podhola - Ozvěny šumavských zvonů

Eingegeben: 21.8.2008Kommentar und weitere Informationen


dotaz [Jaroslav Pospíšil 13.10.2008 22:50] | Reagieren
Mám takový zvláštní dotaz,zda v období 2.světové války probíhaly nějaké výzkumy nebo zda byly oblasti Zlatá Goldberg využívány k vojenským účelům
německé armády.Děkuji za odpověď.
J.Pospíšil
Re: dotaz [Michal Kurz 14.10.2008 18:36] | Reagieren
Domnívám se, že německá armáda tuto oblast za protektorátu k vojenským účelům nevyužívala, alespoň ne v rozsáhlejším měřítku. Vojenský výcvikový prostor Boletice vznikl až po válce r.1946-47 ( výcvikový tábor ) a za války měli Němci k dispozici řadu stávajících výcvikových prostorů, které vznikly za 1.republiky, popř. ještě dříve ( zvláště Vyškov, Milovice, Jince ). Pokud vím, za války vznikl nově jen prostor pro výcvik SS poblíž Benešova u Prahy. Oblast Zlaté, Ondřejova a Boletic byla v této době stále osídlena ( byť řídce, navíc po Mnichovu odtud odešlo české obyvatelstvo ) a obhospodařována a myslím, že vojáci zde začali operovat až po válce.
Re: Re: dotaz [Miloš Hlávka 10.12.2012 09:59] | Reagieren
Jsem téhož názoru. S výjimkou Neveklovska byly za války použity stávající vojenské prostory. Za války byly rozšířeny, po válce vráceny víceméně do původní velikosti, brdský se opětovného rozšíření dočkal v roce 1952. Na Boleticku včetně Andreasbergu tedy tehdy probíhal běžný civilní život (nepočítáme-li povolávání obyvatel na frontu).
Re: dotaz [Kamil Klusák 10.12.2012 22:07] | Reagieren
Co se týče samotného VVP Boletice , jehož vyhlášení se datuje k 19.5.1947 , se v zápisech kronik dřívější využití k vojenským účelům neuvádí . Značným výskytem a nálezy válečné munice téměř v celé oblasti VVP / lokalitě Jablonec ,Ondřejov , Sádlno ,Ktiš , ale také Smědeč / lze přisuzovat tzv. odhozu munice z nouze při dubnovém přesunu a ústupu německé armády . Avšak , mohl bych uvést alespon příklad v těsné blízkosti v oblasti Záhvozdí a Chvalšin , kdy se v roce 1938 prováděl test odolnosti řopíků vůči střelným zbraním , včetně ukázky pro nejvyšší německé představené .
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist