EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Werlsgrün (Zálesí) - Krátce z historie

Beigetragen: Michal Urban

Zálesí patří k nejstarším osadám na Jáchymovsku a je zároveň nejsevernější a nejvýše položenou výspou osídlovací vlny, při níž počátkem 13. století z popudu premonstrátského kláštera v Teplé (založeného r. 1193 blahoslaveným Hroznatou) vzniklo 13 zemědělských vesnic, jejichž centrem se stal Hroznětín. Už v roce 1386 ovšem Werlsgrün ve výčtu majetku tepelského kláštera schází. Je pravděpodobné, že osada byla v té době opuštěna, když se ukázalo, že její poloha v nadmořské výšce kolem 750 metrů je pro zemědělství nevhodná (podobný osud stihl i nedaleký Konradsgrün – předchůdce Jáchymova či osadu Hagenau/Hohenau u Arnoldova). V dobách jáchymovské stříbrné horečky počátkem 16. století vstal zřejmě Werlsgrün opět z mrtvých a spolu se sousední Mariánskou zajišoval zemědělské zázemí (pastviny pro dobytek) pro rychle rostoucí báňské město Jáchymov. Navíc v těsném sousedství vísky pracoval bohatý stříbrný důl Eva Apfelbaum, ze kterého jsou ze 16. století popisovány nálezy tlustých drátů ryzího stříbra.
Před rokem 1850 měl Werlsgrün, spadající pod královské horní město Jáchymov, 13 domů a 98 obyvatel (Sommer 1847), po reformě státní správy v roce 1850 se stal osadou Jáchymova, jíž zůstal – po roce 1948 už pod novým názvem Zálesí – až do roku 1961. Poté až do svého zániku k 1.1. 1974 byl místní částí Jáchymova.
Postupné vylidňování však probíhalo už od druhé poloviny 19. století. Podle sčítání lidu žilo v roce 1900 v osadě 85 obyvatel, v roce 1921 jich bylo 76 a v roce 1930 už jen 69. Obživu jim poskytovalo stejně v minulých staletích především pastevectví.
Po druhé světové válce se Zálesí ocitlo v centru zájmu n .p. Jáchymovské doly. V blízkosti starého stříbrného dolu Eva Apfelbaum vyrostla uranová šachta Eva, na protějším svahu, v místech někdejší samoty a dolu Ochsenbusch, začal pracovat důl Adam, údolí Eliášského potoka zaplnily obrovské odvaly dalších uranových provozů kolem dolu Eliáš. Zálesí až na jeden dům prakticky zaniklo. V současnosti jsou v místě ještě dvě novodobé chatky.


Eingegeben: 21.9.2008Kommentar und weitere Informationen


Zálesí-Důl Eva- později Škola v Přírodě Eva [drobek.ascl 14.4.2014 14:14] | Reagieren
Jen doplním, že po ukončení těžby byly budovy v areálu dolu přestavěny-upraveny pro účely využití Školy v Přírodě spadající do správy ONV Most, z teto doby pochází fotografie např. bývalých dílen,kde byly později učebny a na místě těžební věže po úpravách tělocvična, ubytování žáků bylo v dlouhé budově nad těžní věží- dříve ubikace pro trestance, v této budově byla též kuchyně a jídelna, tuto ŠvP si velice dobře pamatuji a rád na ni vzpomínám, bylo zde krásné okolí, o minulosti objektu jsme věděli, zaměstnanci ŠvP nám o tom všem vyprávěli,tehdy se psal rok 1985. Byl jsem tam s 11zš Most.Kamarád-spolužák má ještě odsud fotografii z té doby.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist