EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Grün (Zelená) - Představme si Zelenou

Beigetragen: Radim Hettner

Nynější tři statky Zelená, která integrálně náleží pod Skalnou, mají dávnou historii a ta sahá až k Nothaftům, kteří ji ve 13ctém století založili a nazývali jako Nothaftsgrün. V soupisu lenního zboží Konráda Paulsdorfera z roku 1299 je vesnice prvně připomínána jako Grün. Další, avšak sporná zpráva o vesnici se datuje k roku 1351, kdy zde působil Fridrich s predikátem z Grünu u Vildštejna. Další rozvoj vesnice následně negativně poznamenala husitská tažení a později i třicetiletá válka, avšak ta vše přečkala. Od 16tého století vesnice společně sdílela osudy s nedalekou Skalnou. Již na počátku 18tého století se zde rozmohlo manufakturní hrnčířství a koncem 19tého století se v katastru obce začaly těžit jíly z povrchových jam a ty zaplnily prostor až do Vonšova. Nutno podotknout, že právě tato těžba jílu se později stala pro vesnici osudovou, kdy její větší část právě z tohoto důvodu byla později zničena. V roce 1850 se vesnice stává osadou obce Vildštejn. Ottova encyklopedie uvádí, že v roce 1890 měla obec 14 domů a 88 obyvatel. V letech 1869-1910 se celým jménem nazývala Grün osada obce Vildštein. Stejně jako desítky a stovky jiných obcí v pohraničí, ani Grün neunikl odsunu většinového německého obyvatelstva, neúplné české dosídlení zapříčinilo faktický zánik osady a v roce 1950 bylo rozhodnuto, že z toho, co zbylo, se přičlení do Skalné. Pro znalce chebské architektury doporučuji výlet do zdejších krajin, neb se zde nachází dva krásně zrekonstruované statky a díky tomu, že cesta do Zelené není komerčně známa davovým turistům, nebude zde nikým rušen nad svým rozjímáním.

Eingegeben: 12.10.2008Kommentar und weitere Informationen


Foto [Alena Gotthelfová 24.5.2015 21:50] | Reagieren
Dobrý večer,
chtěla bych poprosit, zda byste neměl k dispozici fotografie obce Zelené z dřívější doby. Vlastním jeden ze statků a ráda bych se dozvěděla blíže něco o této obci. Děkuji

Gotthelfová
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist