EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Holzhäuser (Lesní Chalupy) - další střípky z historie

Beigetragen: Radim Hettner

Osada Holzhäuser patří zde na chebsku mezi ty mladšího data, neboť na Müllerově mapování z roku 1726 nebyla dosud zanesena, pouze na protilehlé saské straně Hannabach spolu s Hammerlem. Avšak v josefinském mapování z roku 1782 je již na české straně zakreslena osada Holtz-h. Z těchto poznatků se dá usuzovat, že vlastní vesnici osadníci založili kolem roku 1750. Na české straně se pravděpodobně zpočátku jednalo o hamr, jako o budovu nejstaršího data. Stejně jako hamr na německé straně, tak i ten na straně české ukončil svůj provoz sice roku 1862, avšak dále bývalý hamr sloužil jako mlýn a pekárna v jednom. Vodní pohon byl roku 1928 nahražen elektromotory. Na saském Hammerlu těsně za hranicí se nacházel vyhlášený hostinec, častý to cíl žíznivých poutníků. Tato osada držela v první světové válce jeden neslavný primát. Během tohoto běsu jí padlo na frontě za oběť 28 obyvatel mužského pohlaví, což v přepočtu na celkový počet obyvatel je nejhorší statistický doklad v chebském regionu. Ve druhé světové válce padlo za oběť 6 obyvatel a ani konec války a následující období dělnicko-rolnické vlády lidu nepřineslo nic pozitivního do těchto končin, všichni občané německé národnosti byli vysídleni a osada pro bezprostřední blízkost státní hranice srovnána se zemí.

Perlička na závěr: Těsně po deváté večer, během psaní tohoto příspěvku, se pode mnou zatřásla podlaha, zadrnčela okna a zadunělo. Narozdíl od kameramana z TV Nova jsme na tyto projevy zvyklí, tudíž netrpíme nevolnostmi :-)......

Volně přeloženo z knihy Heimatkreis Eger

Eingegeben: 14.10.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 86 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist