EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Leitmeritz-Synagoge (Litoměřice-synagoga) - Litoměřické synagogy a zdejší židovské osídlení

Beigetragen: Pavel Frýda

Židovské osídlení v Litoměřicích bývalo velice starobylé, Židé žili ve městě již ve středověku od 13.století. Nejstarší údaj již z r.1230 vypovídá o Židech, kteří zde vedli obchody s vínem a solí. Středověké ghetto se rozkládalo v okolí dnešní Velké Dominikánské ulice, stávala zde i synagoga, později přeměněná na katolický špitál sv.Kříže. Fragment hebrejského nápisu ve dvoře domu čp.102 upomíná dodnes místo, kde stávala. Středověké židovské osídlení v Litoměřicích zaniklo vypovězením Židů z města v r.1546, až do občanského zrovnoprávnění zde pak žily jen jedna až dvě židovské rodiny.
Židé začali do Litoměřic opět přicházet po revolučním r.1848, různé protižidovské nařízení a předpisy sice platily až do r.1859, ale v praxi se již nedodržovaly. Statistiky vypovídají k r.1880 o 391 židovských obyvatelích, nejvyšší počet obyvatel židovské víry měly Litoměřice v r.1900 a to 478 osob, ještě poslední předválečné sčítání obyvatelstva v r.1930 uvádělo 425 občanů hlásících se k judaizmu. Židé měli ve městě své spolky, jak tradiční pohřební spolek Chevra Kadiša (hebr.Svaté bratrstvo), tak dámský dobročinný spolek, spolek pro výstavbu templu a v novější době i sionistický spolek. Konec židovské náboženské obce a židovského osídlení vůbec znamenala německá nacistická okupace*. Po válce byl sice ještě ve městě ustanoven synagogální sbor, ten ale zanikl v 60tých letech.
První novodobá synagoga byla pro vzrůstající židovskou populaci zřízena přestavbou domu čp.258 v dnešní Lidické ulici. U této synagogy byl zřízen rabínský úřad-rabinát, prvním rabínem v Litoměřicích byl Dr.Samuel Dack, zdrojová publikace se pouze zmiňuje, že zemřel koncem 19.století. Od r.1899 do r.1906 působil v Litoměřicích významný učenec rabín Dr. Max Schornstein**. Posledním litoměřickým rabínem pak byl PhDr. Absolon Morgenstern. Druhá novodobá synagoga byla zřízena v r.1893 úpravou obecního domu židovské náboženské obce čp.214 v dnešní Vavřinecké ulici. Synagoga byla zničena 8.5.1945 při útoku sovětských letadel na prchající německé kolony. Místo bylo zastavěno až v r.1982 budovou obchodu.
Středověký židovský hřbitov, který býval východně od města na břehu Labe, zanikl beze stop po vypovězení Židů z města po r.1546. Novodobý hřbitov litoměřické židovské náboženské obce byl založen v r.1876 jako oddělení městského hřbitova v Žernosecké ulici. Toto oddělení leží v jeho severozápadní části, je zde i památníček obětem holocaustu z Litoměřic a okolí.

*Dne 16.9.1944 padl v bojové akci při obléhání Dunkerque litoměřický židovský rodák voj.Kurt Steiner (nar.1922), příslušník 1.čs.samostatné obrněné brigády ve Velké Británii.

**rabín Dr.Max Schornstein (1870-1949) se narodil v Tachově, dobová publikace oceňuje jeho rozsáhlé znalosti a kazatelské schopnosti. Byl nejen litoměřickým rabínem, ale později se stal dánským zemským rabínem v Kodani, za I.světové války se vrátil zpět, později pobýval v Drážďanech. Od r.1935 žil v Palestině a byl jedním ze zakladatelů telavivské ZOO.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
H.Ankert, Geschichte der Juden in Leitmeritz
autor také děkuje panu majiteli domu čp.102 za umožnění vstupu do objektu

Eingegeben: 21.12.2008Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist