EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Frohnau (Vranov) - Historie

Beigetragen: Pavel Beran

Historie vsi Vranov se začala psát ve 13. století. V první písemné zprávě z roku 1246 král Václav I. propůjčil vranovský kostel Řádu křížovníků s červenou hvězdou. V roce 1930 měla obec položená na západní straně Slavkovského lesa blíže ke kynžvartu 327 obyvatel. Zánik vranova způsobilo jeho začlenění do vojenského výcvikového prostoru na začátku 50. let 20. století.

Raně gotický kostel sv. Jakuba pocházel z poloviny 13. století. Během 18. století byl rozšířen a drobnější úpravy byly realizovány koncem 19. století. Jednolodní stavbu s polygonálním presbytářem a sanktusovou věžičkou zdobil na jižní straně směrem k obci vikýř s věžními hodinami. Kostel poškozený v 50. letech byl asi o desítku let později zbořen. Dnes je na místě obce i kostela prázdné zarostlé místo.

(L. Krčmář, Z. Procházka, J. Soukup: Zničené kostely - průvodce historií Západních Čech č. 14)


Eingegeben: 23.12.2008Kommentar und weitere Informationen


Sokolovské muzeum - web [Miroslav Landa 15.11.2010 13:56] | Reagieren
Pojmenování obce je odvozeno od staročeského osobního jména Wran. Z tohoto pojmenování vychází i německý název „Frohnau“. Český název Vranov pak byl úředně používán od roku 1923. První písemná zpráva o obci je z roku 1246, kdy král Václav I. propůjčil vranovský kostel řádu křížovníků s červenou hvězdou. Zánik Vranova způsobilo jeho začlenění do vojenského pásma - zástavba byla zničena, zbořena a srovnána se zemí. Mimo to byl narušen i vodní řád – studny zasypány a rybníky zrušeny, což způsobilo podmáčení půdy. A tak dnes najdeme ve Vranově jen zbytky základů domů, zatopené sklepy a podmáčenou půdu. Nejvýznamnější památkou v obci byl kostel sv. Jakuba Většího z 1. poloviny 13. století. Obrázek ukazuje stav z počátku 20. století. V 50. letech z něj zbyla už jen rujna. Kostel byl ze dvou stran obklopen hřbitovem, v jeho blízkosti stávala fara a socha sv. Jana Nepomuckého. V centru obce byla škola, původně z roku 1811, později přestavovaná. U školy stál pomník obětem 1. světové války. V obci fungovala od roku 1896 pošta a působil zde spolek dobrovolných hasičů, hudební a pěvecký spolek, zemědělské kasino, později byl založen také spolek vysloužilých vojáků.
<BR> <BR> V blízkosti Vranova se nacházelo na Lobezském potoce také několik mlýnů, k nejznámějším patřil Schrammův mlýn s hostincem pro turisty a Steinův mlýn s pilou.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist