EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Bělský mlýn (Bělský mlýn) - Vzpomínka

Beigetragen: Zdeněk Pechar

BĚLSKÝ MLÝN
Mlýn Bělá pod vsí Koberovice stál ještě do roku 1982, kdy u něj byla spatřena
stará paní s malým hospodářstvím (ovce, slepice) a čile sekala trávu. Snad se
nemohla rozloučit s rodným místem a zůstala do konce života. Mlýn byl v původ-
ním stavu, v přístavku mlýna bylo možné vidě stroje pro pohon pily a na mletí obilí,
též náhon pro turbínu. Průčelí budovy s nápisem „MLÝN BĚLÁ“ zdobily různé
ornamenty, sluneční hodiny, pod štítem střechy byl znak mlynářského cechu, nad
vchodem do budovy nápis Dej Bůh štěstí. Přestože voda Švihovské přehrady k
tomuto mlýnu nedosáhla, byl zbořen. Zmizel tak jeden z krásných a charakteristic-
kých českých mlýnských objektů.
(z regionálního časopisu - Nové posázaví)

Eingegeben: 2.1.2009Kommentar und weitere Informationen


bělský mlýn a bělský dvůr [zdena 8.5.2011 20:16] | Reagieren
Prosím o informaci kde se mohu dočíst více nebo zakoupit paměti.děkuji jelínková
Re: bělský mlýn a bělský dvůr [José 12.1.2012 00:36] | Reagieren
O něco více, než zde, se dozvíte v knize "Želivka naše řeka" (str.76) od ledečského rodáka Františka Plevy, jejíž první vydání vyšlo v roce 2003. Toto vydání sic obsahovalo několik drobných nepřesností, ale autor je opravil do druhého vydání, které vyšlo myslím v roce 2005. Paměti existují v rodě Daňků, ale nemám na nikoho spojení. Zdraví Josef
letní tábor [Petr Koníček 20.9.2012 13:06] | Reagieren
V letním období (r.1965-1968) byl v tomto místě (mlýn Bělá) postaven tábor pro děti. Organizováno bylo PS K.Vary - respektive pro děti zaměstnanců. Na mlýn si velice dobře pamatuji, v té době byl i funkční a pro děti velký zážitek. U mlýna byl krásný jez a dalo se přes něj přejit. Bohužel nevím, kde se toto nádherné místo nachází, rodičů se již nezeptám a celou dobu žiju v domnění, že celá oblast byla zatopena vodou. Prosím můžete mě sdělit , kde mlýn Bělá stál nebo ještě lépe kde najdu odkaz na mapku tohoto místa , děkuji Koníček.
Re: letní tábor [Radomír Roup 20.9.2012 13:21] | Reagieren
Přidal jsem tam letecký snímek.
Re: letní tábor [Jan Novák 20.9.2012 14:28] | Reagieren
Pokud na hlavní stránce Bělského mlýna (odkaz zde vlevo nahoře) klepneta na ikonku s M vedle řádku se souřadniceni, otevře se vám nové okno s mapou www.mapy.cz a vyznačenou polohou místa.
Re: letní tábor [Pavel 23.3.2013 07:43] | Reagieren
Tábor tkzv. Karlovaráků. Pomatuji se. Mi ho měli kousek vedle. A vzájemě jsme si při nočních akcích "kradli" vlajky. Ale ten tábor fungoval i pozdějších letech.
Re: Re: letní tábor [Petr 23.3.2013 18:26] | Reagieren
Nevím čemu říkáte pozdější léta - u mě kolem roků 65-68, tak jsem byl 10-13letý - jenom nevím kdybych se tam dnes vypravil jestli je to nějak k poznání ??
Re: letní tábor [Melenovský 28.4.2014 12:19] | Reagieren
Je pravda, že byl mlýn zbořen, ale stál tam ještě i po napuštění přehrady až do roku 1989. Rybáři zde měli odchov ryb, ale následně ho povodí nechalo zbořit. Pozemky, na kterých stál, byly vodou z přehrady nezasaženy. Mlýn i s pozemky byl rodině zabaven a rodina Daňků vystěhována. V dnešní době po tom to krásném objektu zbyl pouze jez, náhon k přístavku, kde byla umístěna původní turbína, zbytek ovocného sadu uprostřed lesa a dvě betonové sádky na ostrově po činnosti rybářů.
Bylo tam i podnikové rekreační středisko - nejen tábor [Jiří Pecher 27.7.2013 18:07] | Reagieren
V 70. letech jsem byl s rodiči na podnikové rekreaci právě v Mlýnu Bělá. Otec dělal zedníka u Pozemních staveb Karlovy Vary. Spali jsme v chatkách, na jídlo tam byla přízemní budova, jídelna. Pak si pamatuji, že jsme nemohli do vody. Mlýn ještě stál, i nápisem, někde bych vyštrachal i fotku...
Vzpomínka na mládí [Ing,Schmucke Karviná 1.2.2014 07:59] | Reagieren
Když jsem v květnu roku 1957 jel na své nové motorce, kterou jsem si koupil za ušetřené peníze ze šachty zavzpomínat do Břežánek, tak náš lágr ještě stál. Museli ho teda zbourat mnohem později. ​Byl to nádherný pocit, stát před našim lágrem a vědět, že už se tam nemusím nikdy vrátit. Za našim lágrem na levě straně směrem na Bílinu stála opuštěná šachta a já šílenec tam po žebříku u těžní věže vlezl asi 10 metrů pod zem, abych mohl nasát "krásné" vzpomínky. Byly zde 3 čety. Ta naše měla barák na konci lágru, vlevo od vchodu. Další naproti nám a ta třetí uprostřed. Jel jsem se pak podívat do hospody "U Victorů", kde naše skupina hrála každou neděli odpoledne na čajích. Náš poručík na saxík a já na kytaru a havajskou kytaru, Pak jsem jel vpravo nahoru k restauraci "U Sluníčka", kde jsme trávili první večer vycházky po přísaze. Dal jsem si zmrzku v cukrárně, naproti drogerii před šachtou, chvíli postál u dolu a pak jel domů. Bylo to naposled v životě, co jsem viděl Břežánky. Celý život jsem si sliboval, že tam někdy pojedu autem a ukážu manželce, kde jsem trávil mládí. Bohužel už to není možné a je mi to moc líto. --
ISA - Ing. and Ing.Schmucker - KARVINÁ
Jazykové kurzy a tech. překlady English/Deutsch
603 450 559, 605 364 009
732 457 205, 737 573 408
731 857 259
www.isakarvina.estranky.cz
www.schmucker.estranky.cz
Facebook: Antonin schmucker
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 81 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist