EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Bělský mlýn (Bělský mlýn) - Vzpomínka

Beigetragen: Zdeněk Pechar

BĚLSKÝ MLÝN
Mlýn Bělá pod vsí Koberovice stál ještě do roku 1982, kdy u něj byla spatřena
stará paní s malým hospodářstvím (ovce, slepice) a čile sekala trávu. Snad se
nemohla rozloučit s rodným místem a zůstala do konce života. Mlýn byl v původ-
ním stavu, v přístavku mlýna bylo možné vidě stroje pro pohon pily a na mletí obilí,
též náhon pro turbínu. Průčelí budovy s nápisem „MLÝN BĚLÁ“ zdobily různé
ornamenty, sluneční hodiny, pod štítem střechy byl znak mlynářského cechu, nad
vchodem do budovy nápis Dej Bůh štěstí. Přestože voda Švihovské přehrady k
tomuto mlýnu nedosáhla, byl zbořen. Zmizel tak jeden z krásných a charakteristic-
kých českých mlýnských objektů.
(z regionálního časopisu - Nové posázaví)

Eingegeben: 2.1.2009Kommentar und weitere Informationen


bělský mlýn a bělský dvůr [zdena 8.5.2011 20:16] | Reagieren
Prosím o informaci kde se mohu dočíst více nebo zakoupit paměti.děkuji jelínková
Re: bělský mlýn a bělský dvůr [José 12.1.2012 00:36] | Reagieren
O něco více, než zde, se dozvíte v knize "Želivka naše řeka" (str.76) od ledečského rodáka Františka Plevy, jejíž první vydání vyšlo v roce 2003. Toto vydání sic obsahovalo několik drobných nepřesností, ale autor je opravil do druhého vydání, které vyšlo myslím v roce 2005. Paměti existují v rodě Daňků, ale nemám na nikoho spojení. Zdraví Josef
letní tábor [Petr Koníček 20.9.2012 13:06] | Reagieren
V letním období (r.1965-1968) byl v tomto místě (mlýn Bělá) postaven tábor pro děti. Organizováno bylo PS K.Vary - respektive pro děti zaměstnanců. Na mlýn si velice dobře pamatuji, v té době byl i funkční a pro děti velký zážitek. U mlýna byl krásný jez a dalo se přes něj přejit. Bohužel nevím, kde se toto nádherné místo nachází, rodičů se již nezeptám a celou dobu žiju v domnění, že celá oblast byla zatopena vodou. Prosím můžete mě sdělit , kde mlýn Bělá stál nebo ještě lépe kde najdu odkaz na mapku tohoto místa , děkuji Koníček.
Re: letní tábor [Radomír Roup 20.9.2012 13:21] | Reagieren
Přidal jsem tam letecký snímek.
Re: letní tábor [Jan Novák 20.9.2012 14:28] | Reagieren
Pokud na hlavní stránce Bělského mlýna (odkaz zde vlevo nahoře) klepneta na ikonku s M vedle řádku se souřadniceni, otevře se vám nové okno s mapou www.mapy.cz a vyznačenou polohou místa.
Re: letní tábor [Pavel 23.3.2013 07:43] | Reagieren
Tábor tkzv. Karlovaráků. Pomatuji se. Mi ho měli kousek vedle. A vzájemě jsme si při nočních akcích "kradli" vlajky. Ale ten tábor fungoval i pozdějších letech.
Re: Re: letní tábor [Petr 23.3.2013 18:26] | Reagieren
Nevím čemu říkáte pozdější léta - u mě kolem roků 65-68, tak jsem byl 10-13letý - jenom nevím kdybych se tam dnes vypravil jestli je to nějak k poznání ??
Re: letní tábor [Melenovský 28.4.2014 12:19] | Reagieren
Je pravda, že byl mlýn zbořen, ale stál tam ještě i po napuštění přehrady až do roku 1989. Rybáři zde měli odchov ryb, ale následně ho povodí nechalo zbořit. Pozemky, na kterých stál, byly vodou z přehrady nezasaženy. Mlýn i s pozemky byl rodině zabaven a rodina Daňků vystěhována. V dnešní době po tom to krásném objektu zbyl pouze jez, náhon k přístavku, kde byla umístěna původní turbína, zbytek ovocného sadu uprostřed lesa a dvě betonové sádky na ostrově po činnosti rybářů.
Bylo tam i podnikové rekreační středisko - nejen tábor [Jiří Pecher 27.7.2013 18:07] | Reagieren
V 70. letech jsem byl s rodiči na podnikové rekreaci právě v Mlýnu Bělá. Otec dělal zedníka u Pozemních staveb Karlovy Vary. Spali jsme v chatkách, na jídlo tam byla přízemní budova, jídelna. Pak si pamatuji, že jsme nemohli do vody. Mlýn ještě stál, i nápisem, někde bych vyštrachal i fotku...
Vzpomínka na mládí [Ing,Schmucke Karviná 1.2.2014 07:59] | Reagieren
Když jsem v květnu roku 1957 jel na své nové motorce, kterou jsem si koupil za ušetřené peníze ze šachty zavzpomínat do Břežánek, tak nᚠlágr ještě stál. Museli ho teda zbourat mnohem později. ​Byl to nádherný pocit, stát před našim lágrem a vědět, že už se tam nemusím nikdy vrátit. Za našim lágrem na levě straně směrem na Bílinu stála opuštěná šachta a já šílenec tam po žebříku u těžní věže vlezl asi 10 metrů pod zem, abych mohl nasát "krásné" vzpomínky. Byly zde 3 čety. Ta naše měla barák na konci lágru, vlevo od vchodu. Další naproti nám a ta třetí uprostřed. Jel jsem se pak podívat do hospody "U Victorů", kde naše skupina hrála každou neděli odpoledne na čajích. Nᚠporučík na saxík a já na kytaru a havajskou kytaru, Pak jsem jel vpravo nahoru k restauraci "U Sluníčka", kde jsme trávili první večer vycházky po přísaze. Dal jsem si zmrzku v cukrárně, naproti drogerii před šachtou, chvíli postál u dolu a pak jel domů. Bylo to naposled v životě, co jsem viděl Břežánky. Celý život jsem si sliboval, že tam někdy pojedu autem a ukážu manželce, kde jsem trávil mládí. Bohužel už to není možné a je mi to moc líto. --
ISA - Ing. and Ing.Schmucker - KARVINÁ
Jazykové kurzy a tech. překlady English/Deutsch
603 450 559, 605 364 009
732 457 205, 737 573 408
731 857 259
www.isakarvina.estranky.cz
www.schmucker.estranky.cz
Facebook: Antonin schmucker
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist