EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Klášter Milosrdných sester (Klášter Milosrdných sester) - Největší novodobá církevní stavba v západních Čechách v troskách

Beigetragen: Radim Hettner

Klášter patřil řádu Kongregace milosrdných sester sv. Kříže. Kořeny Kongregace jsou pevně spjaty s řeholí sv. Františka z Assisi. Zakladatelem řádu byl kněz a kapucín Theodosius Florentini (1808 – 1865), který položil základy této charity ve Švýcarsku. Jeho radostně prožívaná dobrovolná chudoba se stala životním stylem Kongregace (to je řeholní instituce, jejíž členové skládají slib). Jejich řeholním oděvem je černý nebo šedý hábit s křížkem kongregace a černý závoj.

Milosrdné sestry v Chebu zpočátku (od r. 1868) sídlily v malém bytě v Kamenné ulici. Již roku 1870 založily dívčí školu v Hradební ulici (dnes 4.ZŠ), ze které se později stala veřejná škola. Ta se pak stala základem školství v Chebu. Od roku 1878 převzaly sestry také péči o nemocné v místní nemocnici na náměstí Baltazara Neumanna a následně v nové budově na kraji města. Později, v roce 1897 začaly sestry pečovat i o staré lidi v chorobinci u Myslivny. Od 1.sv. války sestry vychovávaly zdravotnický personál pro celé severozápadní Čechy. Do roku 1914 zde postupně vybudovaly celý komplex budov s učitelskými a vychovatelskými ústavy a také svůj klášter. V červnu 1916 získaly velkostatek v Paliči, který jim sloužil ke zlepšení zásobování.

Vzhledem k tomu, že jejich komplex v Hradební ulici nebylo možné z prostorových důvodů dále rozšiřovat, vybudovaly Milosrdné sestry v letech 1930-33 v ulici 17. listopadu nový, rozsáhlý velkoryse projektovaný moderní klášter o 800 místnostech. Jeho součástí byl kostel Nalezení sv. Kříže ve stylu novorománské baziliky, vysvěcený byl 24. 9. 1933. Nejmodernější chebský kostel vyzdobily hodnotné umělecké práce místních umělců. Jedná se snad o největší novodobý klášterní komplex v západních Čechách. V Chebu dokonce sídlilo vedení české provincie řádu Milosrdných sester. Klášter byl v provozu až do roku 1948, kdy byly církevní řády státem zrušeny. Klášter pak obsadila nově vzniklá pohraniční stráž a postupně se zde vybudovalo velitelství brigády, které řídilo pohraniční roty od Lubů až po Tachovsko. V 90. letech, když vojáci klášter opustili, vrátil se do rukou řádu, ale ten ho nakonec prodal soukromé firmě. Jeden čas byla v zadní části kláštera i kolej chebské ekonomické fakulty. Současný stav kláštera je již velmi kritický.

Působení řádu v Chebu bylo pro město velmi prospěšným činem. Bohužel po jejich záslužné práci zůstal ve městě jen chátrající klášter a náhrobek sester na městském hřbitově s vedlejším hrobem učitelů ústavu.

Lépe bych to sám nenapsal. Zdroj popisu byl čerpán z http://www.kr-karlovarsky.cz/Cyklo/cyklotrasy/Popisy_Cheb/Popis_2177.htm

Eingegeben: 12.1.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 75 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist