EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Čermákův mlýn (Čermákův mlýn) - Historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Čermákův mlýn. Ve Vlastivědě moravské se můžeme dočíst, že roku 1366 opat Matěj zažaloval Mikuláše Provázka z Okrašovic za to, že mlýn pod Číměří držel i přesto, že patřil třebíčskému klášteru. Roku 1558 měl dvě kola na mlecí složení a jedno kolo pro pohon stoupy k výrobě krup. Majitel Pavel Ambrožů z něho dával vrchnosti 40 měřic režné nepytlované mouky. Ze zápisu není jasné, zda šlo o mlýn Čermákův nebo Jiráskův
První mlynář z rodu Čermáků byl na číměřském mlýně od počátku 19. století, po něm převzal řemeslo Josef (*1821), později Karel (*1878) a posledním mlynářem byl Jaroslav Čermák. Čermákův mlýn byl poháněn vodním kolem, měl mlecí válcové stolice na mletí žita, šrotovník a krupník zvaný holendr. Ten se skládal z mohutného mlýnského kamene, který se točil ve svislé poloze. Obvod lubu tvořil plech zdrsnělý prosekáním a uchycený na bočních kruzích, které byly zhotoveny ze dřeva a lemovány kovovou obručí se šikmými zoubky. Do zoubků se opírala ráčna, která svým pohybem postrkovala lub od vačky na hřídeli. Lub se 4,5 krát za minutu otáčel proti směru otáčení kamene, jehož obvodová rychlost byla 16 metrů za minutu. V 19. století bylo ve mlýně také zařízení na tlačení lněného oleje. Roku 1922 bylo přistaveno obytné stavení a starý dům celý předělán na mlýnici. Mlýn přestal sloužit svému účelu v roce 1941. Jako neklamné svědectví po bývalém mlýně zůstal jez na řece Jihlavce, pod nímž začíná vodní nádrž Dalešice. Mlýn byl zbořen při stavbě Dalešické přehrady v roce 1970.
(Budišovský zpravodaj, J. Mikulášek)

Eingegeben: 18.1.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist