EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Jung Mühle (Papier Mühle) (Jungův mlýn) - Historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Na přítoku Otavy, Sloním potoku ve Vatěticích vznikla papírna koncem 18. století, kdy zde roku 1793 Josef Ossendorf koupil kus pastviny k vystavění papírny. K postavení papírny se vrchnost zavázala dodat dříví za stanovené ceny. Papírník měl povoleno v sobotu a ve středu sbírat v lese dříví a pást dva kusy dobytka na panských pastvinách. Papírník se musel zavázat, že bude žít s rodinou jako řádný katolík a nestane se podezřelým z podloudnictví. Vrchnosti musel dodávat ročně určité množství kancelářského a poštovního papíru a pod trestem konfiskace musel odebírat pivo z vatětického pivovaru. Papírna ve Vatěticích nebyla velká a také její produkce byla ve srovnání s jinými poměrně malá. Roku 1800 prodal Josef Ossendorf papírnu i se zařízením zdejšímu usedlíkovi Ondřeji Pleningerovi. Produkce papírny v této době však klesla ještě více. Pleninger prodal papírnu roku 1816 manželům Šlechtovým, kteří po bývalém majiteli převzali i dluhy ve výši 1000 zlatých. Majitelé se později rychle střídali - 1832 koupil papírnu v exekuční dražbě Emanuel Weber, roku 1873 je jako majitel uváděn jeho zeť Jan Feichtinger, v roce 1878 je zde papírníkem Bohumil Geiszler, syn ředitele továrny ve Velkém Meziříčí. Ještě před rokem 1880 koupil papírnu Václav Jung a proměnil ji na mlýn.
(autor Zdeňka Řezníčková)

Eingegeben: 8.4.2009Kommentar und weitere Informationen


Jungův mlýn-dodatek [Jan Vlček 4.5.2009 20:30] | Reagieren
Jednalo se o dům čp.10/st.p.16 v katastrálním území Vatětice.Dům, spolu se stavbou včelína na stavební parcele číslo 20,byl zapsán v knihovní vložce číslo 5.
Vlastník v roce 1945:Anna Jung.
Po roce 1945 byly nemovitosti předmětem konfiskace a následně byl objekt v přídělovém řízení přidělen Československým státním statkům,n.p. v Praze.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist