EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
ES-KA Fabrik (Továrna ESKA ) - Dodatečné informace nejen pro Jarku

Beigetragen: Radim Hettner

Zakladateli firmy Es-Ka byli pánové Heinrich Kastrup (1860-1929) spolu s Ambrožem Swetlikem (1871-1932). První jmenovaný byl říšský Němec a druhý jmenovaný se narodil v Bílovci u Nového Jičína. Prvotní zkušenosti získali u firmy Premier coby vedoucí zaměstnanci. V roce 1911 společně založili firmu Triumph, kterou však záhy přejmenovali na Elite. V roce 1921 opět firma změnila svůj název na Eska v.o.s. a o dva roky později vznikla na dlouhou dobu společnost Es-Ka.

V roce 1911 firma započala se stavbou továrny v pravé části Pražské ulice a jednalo se v té době o největší objekty v regionu. Dvoupatrová budova byla dokončena v roce 1912. Koncem listopadu již firma v nových prostorách vyrobila 18 500 jízdních kol. V letech hospodářské konjunktury 1922-1929 firma ročně produkovala 50 000 kol ročně pod značkami Es-Ka a Iris. Od roku 1920 firma začala vyrábět motorová kola nejprve o zdvihovém objemu 75 a později 93 ccm. Dále se portfolio výrobků rozšířilo i o tříkolky, šicí stroje a vozíky ke kolům. Firma prosperovala, zakoupila továrnu na jízdní kola v Rokycanech a v roce 1936 ve Varnsdorfu. Za okupace ČSR Německou brannou mocí byla výroba kol silně redukována a jako ve všech civilních sektorech tak i zde posléze zaveden válečný program. V letech 1945 - 1950 podnik vedli národní správci České zbrojovky. Dne 1.1. 1950 byl ustanoven národní podnik Eska Cheb. Další informace novějšího data by víceméně duplikovaly již napsané, proto je již nebudu uvádět.

Eingegeben: 9.4.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 46 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist