EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Steinhammer (Steinhammer) - něco málo slov o tamějším hamru a hamrech obecně

Beigetragen: Radim Hettner

Dnes jsem se zaměřil na hamr v katastru obce Liboc, který byl nenávratně poškozen úmyslně založeným požárem v roce 1993, aby byly zamaskovány stopy předchozí loupeže. Tristní na tom je to, že tato technická památka v podstatě bez úhony přečkala celou komunistickou éru. Před deseti roky zde stála další dřevěná budova stodoly, po které však dnes zbyla hromádka dříví. Asi nikoho nepřekvapí, že nedaleký vrch rovněž nese jméno Hamerský, avšak lidé si tento objekt spojují pouze s mlýnem.

Tradice hamernictví stála i u zrodu obce, kdy náš zkoumaný objekt je patrně původní stavba hamru někdy ze 13 až 14 století. V roce 1422 tak nedaleká vesnice byla přejmenována z Frankova palouku (Frankengrun) na Frankův hamr (Frankenhammer). Největšího věhlasu hamr dosáhl v období třicetileté války, kdy o zbrojařské zakázky nebyla nouze, a vyráběly se zde sečné a bodné zbraně.

V krátkosti přiblížím, co to vlastně hamr je a jak fungoval. Hamr je kovářská dílna, která je vybavena stroji poháněnými vodním kolem. Vybavení hamru bylo stejné jako u kovárny, to jest výheň, měchy, kovadliny, svěráky, kladiva, sekáče, útinky, zápustky, kleště, ale navíc zejména vodou poháněné buchary. Hamrem se rozumí jak budova, tak i kovací stroj.

Hlavní součástí hamru je buchar. Je to vlastně obrovské kladivo, někdy též nazývané kobyla, které je nadzdvihováno palci umístěnými na obvodu hřídele vodního kola. Tento mechanismus výrazně ulehčuje a urychluje namáhavou kovářskou práci a oproti ručnímu kování, umožňuje zpracovat i větší kusy železa. Kování na hamru bylo dříve jediný možný způsob, jak získat kujnou ocel ze surového železa. Produktem hamrů tak často byly polotovary, tzv svárkové oceli, které sloužily jako materiál pro další zpracování.

Dalšími samostatnými vodními koly byly obvykle v hamru poháněny měchy, rozdmýchávající kovářskou výheň a brus pro zabrušování a ostření železných výrobků.Hamry v Česku fungovaly až do poloviny 20. století.

informace o hamru získány z wikipedie

Eingegeben: 2.5.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist