EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Hochofen im Schindlwald (vysoká pec v Šindelové) - něco slov o tamější vysoké peci

Beigetragen: Radim Hettner

Torzo železářské vysokopecní huti v Šindelové je kulturní památkou v oblasti, kde jsou počátky těžby a zpracování železných rud datovány od 14. století za šlikovské éry. V 16 století byla vybudována huť a po roce 1627 Nosticové vybudovali první vysokou pec v katastru obce. V 19 století jsou již zde dvě vysoké pece, ve kterých se zpracovávala litina. Mimo těchto pecí jsou zde i tři hamry.

Naše vysoká pec v Šindelové byla součástí železáren založených v roce 1839, kromě vysoké pece tvořily závod válcovny jemného plechu, kalírny a hamr. Zde použitý parní stroj k pohonu mechanismů byl jedním z prvních v českých zemích. Zpočátku se jako palivo používalo dřevěné uhlí, které však bylo nahrazeno hnědým uhlím z nedalekého Sokolova. V roce 1860 zde byl použit nový patent pocínování jemných plechů, takzvané pozinkování. Při výrobě hutních produktů se vzniklá struska dále zpracovávala do tvárnic. Ještě několik starších staveb je takto v blízkém regionu k vidění. Po roce 1920 železárny začaly do svého okolí dodávat i elektrickou energii. Svého vrcholu železárny dosáhly ke konci dvacátých let minulého století, kdy ve zdejších provozech pracovalo na 920 zaměstnanců. Po Hitlerově uchopení moci i zdejší železárny "najely" na totální výrobu pro konečné vítězství německých zbraní. Němci byli ochotni udělat vše a dokonce zde zřídili i zajatecký tábor pro ženy, který byl organizačně pobočkou tábora ve Svatavě. Konec výroby ve zdejších železárnách nastal v roce 1945, kdy část areálu válcoven byla demontována a strojní vybavení odvezeno na Slovensko. Od té doby objekt jenom chátrá bez jakékoliv údržby až do dnešních dnů. Zůstává proto otázkou času, kdy tento objekt bude jako naprosto zaniklý.

Eingegeben: 14.5.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist