EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Wlaschim-Synagoge (Vlašim-synagoga) - Židé ve Vlašimi a zdejší synagoga

Beigetragen: Pavel Frýda

Ve Vlašimi se Židé začali usazovat až poměrně pozdě-asi od počátku 19.století, židovská náboženská obec zde existovala před r.1833. Z obou citovaných zdrojových publikací lze počet židovských obyvatel ve městě stanovit asi takto: v r.1880 to bylo 172 osob, v r.1893 pak 210 židovských obyvatel (což bylo asi nejvíce), v r.1900 zde žilo 152 Židů, v r.1910 ve Vlašimi vyznávalo židovskou víru 121 osob, v r.1921 již jen 87 osob a poslední předválečný údaj uvádí pouze 67 občanů hlásících se k judaizmu. V období německé nacistické okupace naprostá většina židovských obyvatel z Vlašimi i okolí zahynula ve vyhlazovacích táborech, jednalo se celkem o 62 osob, z toho bylo 9 dětí mladších 15 let. Databáze obětí holocaustu eviduje celé zahubené rodiny-Adlerovu, Gansovu, Goldovu, Hoffmannovu, Krausovu, Pacovského, Pollakovu, Roubíčkovu, Sauerovu, Seidlerovu, Schillerovu a některé další jednotlivce. Nejmladší obětí byl Pavlík Roubíček, když byl nahnán s rodiči do osvětimské plynové komory nebylo mu ještě 6 let....
Synagoga stávala ve Vlašimi již v první polovině 19.století, neboť se uvádí, že v r.1850 vyhořela, ale byla "záhy a s velkými oběťmi znovu postavena". Poslední větší opravou a vkusnou výmalbou prošla v r.1890. Při synagoze byla zřízena v letech 1875-97 jednotřídní škola s německým vyučovacím jazykem. Ve škole je doloženo působení 3 učitelů (Zikmunda Pollaka, Zikmunda Kohna a Zikmunda Fischera) a u synagogy jednoho rabína Viktora Taussiga, aniž by zdroj nějak časově specifikoval zdejší působení těchto mužů. Léta nepoužívaná a zchátralá stavba byla zbořena v r.1984. Synagoga stávala v místech, kde dnes začíná u silnice pozemek k novostavbě čp.1769.
Posledním pozůstatkem po vlašimské židovské náboženské obci zůstavají pouze žalostné zbytky hřbitova, který leží na severovýchodním okraji města, vlevo na konci dnešní Vlasákovy ulice. Byl založen v druhé polovině 19.století, v r.1890 prošel opravami. Od německé okupace byl však pouze devastován, až od r.2000 jsou na něm prováděny opravy a údržbové práce, které jsou však mařeny útoky vandalů. Dobře opravená a udržovaná ohradní zeď ohraničuje prostor 1863 m2 (pozem.parcela č. 867/3, katastrální území Vlašim, vedená jako hřbitov, v majetku Židovské obce v Praze). K vidění je toho zde však málo, pouze dvě stojící stély z let 1894 a 1917, několik dalších náhrobků leží v porostu. Celkový dojem z místa je tak poměrně smutný.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
J.Polák-Rokycana, Dějiny Židů ve VlašimiEingegeben: 26.5.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist