EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Rosenberg - Synagoge (Rožmberk nad Vltavou - synagoga) - Popis synagogy

Beigetragen: Michal Kurz

Popis objektu a jeho vybavení v Soupisu památek historických a uměleckých v politickém okresu kaplickém, autor Ant. Cechner, 1921:
" SYNAGOGA stojí na pravém břehu Vltavy v tzv. Latránu, pod hradem. Nepravidelná stavba, založená v XVII. věku, byla po požáru v r.1846 úplně přestavěna. Zevně prosta ozdob, jednopatrová, o 3 osách s předloženými, otevřenými schody. Uvnitř sál o 3 oknech, 6,8 x 10 m veliký, krytý českými [ tj. plackovými ] klenbami mezi pásy. V západním poli po celé šířce sálu empora.
Archa úmluvy v oltáři o 2 dřevěných sloupcích s kladím architektury, řádu ranně [ sic ] barokního z konce XVII. stol., s boltcovými pozdějšími postranicemi z konce XVIII. stol.
Opona 120 x 180 cm vel., před archou, má starší žlutou hedvábnou zlatem a stříbrem tkanou obrubu renaissanční, 5 cm širokou, našitou na novějším červeném sametu. Uprostřed žlutý damašek s hebrejským nápisem.
Lustr 1. Vys. 55 cm, v prům. 50 cm, šestihranný, nahoře jezdec na orlu sedící drží v ruce žezlo.
2. Vys. 48 cm, v prům. 60 cm, osmihranný, stonky v tvarech vlnovky z kouliček.
3. Vys. 58 cm, v prům. 75 cm, osmiramenný, podobný předešlým dvěma. Všecky tři jsou mosazné a renaissanční, ze XVII. stol.
Lavabo 32 cm široké, 27 cm ze zdi, cínové s nádržkou. Na obrubě mísy značka F X S 1739 . Na nádrži značka M M 1721 ."

Eingegeben: 9.6.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist