EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Langgrün - Hof Nr. 22 (Dlouhý Grün - statek č.p. 22 ) - Stručná novodobá historie statku č.p. 22 v Dlouhém Grünu (dnes Bystřice)

Beigetragen: Josef Macke

Statek č.p. 22 v Dlouhém Grünu byl po druhé světové válce přidělen Janu a Anně Dobíhalovým. Dobíhalovi přišli na Karlovarsko v roce 1945 ze Zdislavic u Vlašimi okres Benešov v rámci tzv. osidlování pohraničí. Nejprve se rodina na Karlovarsku usadila v Olšových Vratech, nakonec však natrvalo našla svůj nový domov právě na statku č.p. 22 v Dlouhém Grünu. Obec měla v prvních poválečných letech svoji vlastní samosprávu, obchod, navijárnu elektromotorů a dokonce i školní jednotřídku. Vyšší školní ročníky pak navštěvovali školu v nedalekém Hroznětíně. Mnoho domů a stavení bylo díky odsunu německého obyvatelstva neobydleno a postupně chátralo. Nakonec došlo k demolici opuštěných stavení a při rozšiřování silnice byl dokonce zbořen i pomník obětem první světové války, který měl stát přes silnici naproti škole.
Rodina Dobíhalova šla do pohraničí sedlačit. Sen o soukromém zemědělství, hospodaření na vlastním se ale záhy s vítězným únorem rozpustil. Polnosti náležející ke statku, dobytek to vše se muselo stát součástí zemědělského družstva.
Dnes je statek původně č.p. 22 vyjmut z bytového fondu a je veden jen jako chata ev.č.1. Přestože mnohé ze zemědělských stavení, která náležela ke statku především původní průjezdná stodola, už dnes nestojí, je dnes statek jedním z posledních původních zemědělských stavení v této obci a je také jedním z mála typických zemědělských stavení které se dochovali v okolí Ostrova. Bohužel se zub času podepsal i na tomto klasickém hrázděném stavení. Trámoví již dávno provrtali červy, prkna vysušilo slunko, došky odvál čas. Původní majitele již nežijí a jejich dcera dnes již v důchodovém věku nemá na opravy ani sílu ani finance. Možná, že se ale blízká na lepší časy, dům byl prodán novým majitelům, kteří přislíbily, že zachovají typický ráz stavení.


Eingegeben: 1.7.2009Kommentar und weitere Informationen


Dlouhý Grün [Martin Klíma 12.6.2011 07:34] | Reagieren
no snad to nekoupil nějakej Rusák nebo Pražák . pokud majitel splní to co splíbil , bude tento statek v okolí velká chlouba.
Pár dodatečných informací... [Oťas 11.12.2011 19:48] | Reagieren
Před Dobíhalovými zde 2 roky těsně po válce "hospodařil" nějaký kom.pražák, který statek kompletně vyraboval a vše odvezl do vnitrozemí. Když sem přišli Dobíhalovi, nebyl tu ani řetízek na kozu. Před válkou zde žil Anton Zuleger (16.2.1886-2.12.1963) se svojí ženou Annou Zuleger (6.7.1986-28.2.1948).Měli 3 děti.Anton Zuleger (3.10.1909-16.3.2000), Karl Zuleger (12.5.1921-23.11.1942 - zahynul u Stalingradu) a Anna Zuleger(20.6.1908-5.5.1938 - zemřela údajně na zauzlovaná střeva její otez jí vezl v noci na saních do Varů k doktorovi,ale už jí nepomohli.)Měla syna Waltra Zulegra(6.4.1936), který byl po válce v 11-ti letech vystěhován v rámci odsunu němců.Nám se ho podařilo v německu najít. Pozvali jsme ho na návštěvu a on přijel a se slzami v očích vyprávěl...
Pár dodatečných informací... [Oťas 11.12.2011 21:12] | Reagieren
Co se týče stáří statku, tak nejstarší info jsem o něm našel na císařscích otiscích z r.1835. Už tehdy tu stály všechny objekty. Na 3.fotografii je obytná část usedlosti.Pravá část je původní.Přízemí je kamenná zeď 90cm.1.patro hrázděné zdivo zvenku obložené prkny.Výplň mezi trámy je z výpletu z tenkých prkýnek, který je nahozen hlínou.Ve stejném stylu je postaven čeledník - 4,5 foto.Levá část obytného objektu je z cihel.Vysoké stropy.Úplně jiný styl.Podle změn v krovu pravé části je jasné, že levá část byla dodatečně přistavěná.Kdyby někoho napadlo,jak blíže určit stáří objektu,díky za tip.
A poslední info... [Oťas 11.12.2011 22:13] | Reagieren
Statek je veden jako chata protože po 75-tém roce sem chtěl bývalý předseda národního výboru v Hroznětíně nastěhovat svého syna k trvalému bydlení. Proto tehdejší majitelé nechali přepsat usedlost na rekreační objekt...
Otas [Aleš Kraus 15.12.2011 00:07] | Reagieren
Sklanim poklonu Otas snad se ti to podari dat jednou do kupy chvalim a drzim palce.....
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 15 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist