EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Chinitz-Tettau (Vchynice-Tetov) - Zmínky o osadě v díle K.Klostermanna

Beigetragen: Michal Kurz

Vchynice-Tetov zmiňuje ve svých dílech i spisovatel Karel Klostermann:
1) román Kam spějí děti, poprvé vydán 1901: " Dědina Chynice-Tetovo leží ve východním a jihovýchodním svahu Adamsberka; chalupy vesměs stejné, dřevěné, tu a tam na kamenné podezdívce spočívající, s lomenicemi postrannými, běží podle cesty z Rehberka do Mádru vedoucí; každá stojí na příslušícím k ní lánu úzkém, ale dosti dlouhém, sbíhajícím v podobě pravidelného obdélníku s nejvyššího hřbetu jmenované hory až hluboko do údolí Vydry, kde levý břeh tvoří mez. Jednotlivé lány jsou od sebe odděleny mocnými, širokými kamennými hradbami, naházenými prvními osadníky, kteří r.1780 koupili pralesem pokryté stráně od panství štubenbašského, náležejícího tehdá hraběti Kinskému ze Vchynic a Tetova, jemuž na počest pojmenovali nově založenou, pralesu vyrvanou osadu. Nehledíc k některým osadám povstalým při nově odkrytých uhelných báních, Chynice-Tetov jest jedna z nejmladších dědin v království Českém, dojista nejmladší z těch, jež vznikly na osnově zemědělské. "
2) povídka Zmizelá osada, poprvé vydaná 1915: " Vesnice Chýnice-Tetovo povstala v prvních letech osmdesátých XVIII.věku, kde několik sedláků z královské svobodné rychty ´Stodůlský Podíl´ 1.díl (Rehberg) zakoupilo od panství Stubenbašského, náležejícího tehdy hraběti Kinskému (...) po celém nebo polovičném lánu, sbíhajícího dosti úzkým pruhem téměř s temena Adamsberku až k řece Vydře. (...) Přes to, že všecek kraj má vysokou polohu a více než půl roku leží pod sněhem - lány spadají s výše 1050 m do 937 m při samé řece - daří se tu hlavně žitné jaři, ovsu, bramborům, zelí a zvláště překrásnému lnu, louky pak dávají hojnost výborného sena; vše se ovšem pozdě sklízí, obilí z části až v září, sena koncem srpna. "

Eingegeben: 10.7.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist