EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Klistau-Synagoge (Chlístov-synagoga) - Židé v Chlístově

Beigetragen: Pavel Frýda

Přítomnost Židů v obci je zaznamenána až od začátku 19.století, počty obyvatel židovského vyznání nejsou známy, ale nepochybně nebyly nevýznamné, když si zdejší židovská náboženská obec mohla dovolit výstavbu synagogy. Ghetto, ani soustředění židovských domů a domků, v obci nevzniklo, židovské domy byly rozptýleny po obci mezi křesťanskými sousedy, některé jsou v různých přestavbách zachovány dodnes. V původní a velice pěkně dochovalé podobě stojí pouze bývalý židovský kupecký dům s hospodou čp.38.
O synagoze je známo také jen velice málo, byla postavena v r.1834 v severozápadní části obce, k bohoslužbám sloužila snad do konce I.světové války, později asi už jen vyjímečně. Opuštěný a zchátralý objekt byl zdemolován v r.1966. V místech dnes stojí novodobá zástavba.
Jediným dokladem o židovské přítomnosti v lokalitě tak zůstává hřbitov židovské náboženské obce. Leží necelý kilometr severovýchodně od obce v lese, na úpatí bezejmenného kopce. Poutník k němu dojde po celkem pohodlných lesních cestách, musí však stoupat stále do kopce. Založen byl v r.1869, částečně dochovalá kamenná zeď ohraničuje plochu 498 m2 (pozem.parcela č.241/3, katastr.území Chlístov, vedená jako hřbitov-nemovitá kulturní památka, v majetku Federace židovských obcí ČR). Lze zde spatřit 14 stojících náhrobků a 3 torza, většina z dochovalých stél pochází z konce 19.století, pouze jeden je zřejmě starší, asi z doby založení hřbitova, nejmladší pochází z r.1923. Orientace stél je málo obvyklá západní, nicméně taktéž věroučně správná. Zajímavé je, že přilehlé pozemkové parcely č.241/2 a 241/1, vedené jako les, jsou dodnes v majetku Federace židovských obcí ČR, zřejmě bylo zamýšleno postupné rozšiřování hřbitova.
Přes svou opuštěnost a neudržovanost (nebo snad právě proto) má pohřebiště svůj půvab a i jistý genius loci.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky ČechEingegeben: 7.8.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist