EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Darmschlag-Schloss (Darmyšl-zámek) - Darmyšl a zdejší zaniklý zámeček

Beigetragen: Pavel Frýda

Obec Darmyšl, položená severně od svahů Sedmihoří, je prvně zmiňována již v zakládací listině kladrubského kláštera, která se hlásí k r.1115, kde se praví, že Darmyšl zde stála již "odedávna". Ačkoliv se jedná o pozdější opis, jejímu obsahu je obecně důvěřováno, už jen z toho důvodu, že jiný pramen není. Od 14. století až do konce patrimoniální správy byla ves součástí prostibořského panství.
V r.1938 měla Darmyšl 65 domů s 340 obyvateli, z nichž 4 se hlásili k české národnosti. Ještě ve 30tých letech zde žila židovská rodina obchodníka Josefa Hirsche, jejíž osud není znám. Další z židovských obyvatel vedl v čp.68 svůj obchod Eduard Wetzler, který však měl německo-českou "árijskou" manželku a tudíž byl vězněn "jen" v běžných pracovních táborech, nacistickou perzekuci přežil a po válce žil v Tachově.
Ve středověku zde stávala tvrz, v r.1373 je však uváděna jako pustá. V místě staré tvrze postupně vyrostl panský dvůr s malým zámečkem, vystavěným v barokním stylu, jeho některé části zdiva měly patrně původ ještě středověký. Zámeček patřil borskému panstvu Löwensteinům. Rybník, na jehož březích zámeček stával, je asi pozůstatkem původního vodního fortifikačního systému tvrze. Zámek byl zbořen v letech 1983-84.

Zdroje:
Z.Procházka, Stříbrsko a Borsko, historicko-turistický průvodce č.4
web.Kohoutí kříž
W.Wach, Geschichte der Juden in Dölitschen

Eingegeben: 17.8.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 42 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist