EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Skarschischow (Skaříšov) - Z historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Původně zemanský statek, připomínán roku 1376 jako Chvalův (Chwalonis de Skarziessow). V 16. století je zmiňován vladycký rod Bílských z Kařišova. Roku 1613 je v rodokmenu Bartodějských z Bartoděj (rod z Polska) zmíněna Barbora Bílská z Kařišova jako manželka Jana Bartodějského. V roce 1660 prodala Magdaléna Boryňka ze Lhoty pustý dvůr Skaříšov, Kateřině Lykartě Vstromířské z Dobřeni. Na počátku 20.století tehdejší majitelé obce Šlikové v jejím okolí začali těžit písek. Ale až kolem roku 1940, to už byla majitelkou hraběnka Henrieta Thurn-Taxis, se zjistilo rozborem že jde o vysoce kvalitní sklářský písek. Rozbor provedl profesor Vysoké školy báňské z Příbrami Bohuslav Stočes. Tím byl osud osady zpečetěn. V 70. letech dvacátého století bylo rozhodnuto zbourání obce. Obyvatelé byli přestěhováni do nedalekého Mladějova.
Z bývalé osady nezůstalo téměř nic. Jedině zvon ze Skaříšovské kapličky a pár fotografií. O osudu zvonu se zmiňují pamětníci: Za německé okupace musely být všechny zvony odevzdány, ani ten ze Skaříšova nebyl výjimkou. "Zdejší úřad sice i tento zvonek Němcům odevzdal, ale druhý den ho našel pohozený za domem místní hrobník Boček. Z obavy, zda nešlo o nějakou provokaci, ho ještě téhož večera zakopal ve stodole. Později po válce byl odnesen na obecní úřad, kde zůstal až do dnešních dnů," . (Nyní je tento zvonek spolu s novým zvonem zavěšen ve zvoničce v obci Hubojedy). Dne 5.9.1999 byli oba zvony slavnostně vysvěceny.
Co se týká fotografií, o těch se zmínil K.Čermák v jednom ze svých článků (Krajina pod Troskami), uvádí zde že je krátce před zbořením osady pořídil B. Macháček z Jičína.
(vybráno z kronik a rodokmenů)


Eingegeben: 22.8.2009Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version