EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Neumugl (Nové Mohelno) - Pohraniční rota Mohelno

Beigetragen: Miroslav Landa

Po válce v místě obce vznikla pohraniční rota Mohelno, která zde stála až do počátku 70. let. Poté byla při reorganizaci pohraniční stráže zrušena a její úsek převzala částečně rota Dyleň a rota Slatina. Na Mohleně bývaly kromě budovy pohraniční roty i zděné a finské domky rodin vojáků z povolání. Všechny stavby byly po zrušení roty zbourány. Právě odtud pochází hymna pohraničníků - "Na starý Mohleně". Dnes zde najdeme jen jednu lesáckou chatu.
Poznámka pro cyklisty - v listopadu 2009 zde byla otevřena nová cyklotrasa 2137. Vede z M.Lázní přes Slatinu až na rozcestí pod rotou Mohelno a bude tam také něco málo informací na nové tabuli.

Eingegeben: 29.10.2009Kommentar und weitere Informationen


Píseň Na staré Mohelně [Pavel Frýda 6.11.2009 16:11] | Reagieren
Zkusil jsem z paměti tu krásnou píseň zrekonstruovat, rádi a sborem jsme si ji zapěli hlavně na cvičení zálohy:

2x / Na staré Mohelně na státní hranici /
3x / je parta záložáků /
své vlasti sloužící.

2x/ Když jsem tam sloužíval, samopal nosíval /
3x/ každý den v 16.hodin /
cenáček zahodil.

2x/ Vy naši holubi, kteří tu zůstanete /
3x/ střezte to tady bděle /
my deme do prdele....

2X/ Přistavte sedum gázů, pro starýho mázu /
3x/ přistavte sedum eren /
my vám na to serem....

Je možné, že píseň měla nějaké lokální úpravy a dodatečné sloky, tohle bude jen ten její základ. Já péesák nebyl, právě na cvičení záloh přicházeli i bývalí péesáci a tam jsem písničku slyšel.
Re: Píseň Na staré Mohelně [Zdeněk 19.8.2014 02:20] | Reagieren
Už som za tie roky počul veža úprav pesničky "Na staré Mohelne". Už nikto nevie ani čo je pravda a čo bolo pôvodné. Sú to už roky od jej vzniku a teraz sa zachovalo veža verzií, kde každy si túto pieseň upravil tak aby v daný okamih vyhovovala v jeho čase výkonu ZVS. Já som túto službu absolvoval v roku 1984 - 1986. Boli to krásne časy. Ostali len vzpomienky.
To snad NE !!! [Pavel Mikota 18.5.2011 00:25] | Reagieren
Kdo takovou zhovadilost mohl publikovat jako hymnu pohraničníků?!
Dovolte mně to napravit. Zde je původní text písně, zpívající se na lidovku: "Byl pátek nešastný den, třináctý listopad..." I ve slovenštině má tato písnička svůj nápěv. Takže "Mohelno" je parodií složenou v 50. letech min. století jedním z mohelňáckých pohraničníků, jehož jméno asi už nezjistíme. Dnes již zesnulý mjr. Przeczek ho znal, ale než se na něj rozpomenul...

1. Na staré Mohelně, na státní hranici
je parta mazáků své vlasti sloužící.

2. Když jsem tam sloužíval, samopal nosíval,
za jasných večerů na milou vzpomínal.

3. Na milou vzpomenu, cenáček odstřhnu
Každý den v šestnáct hodin cenáček zahodím.

4. Vy naši bažanti, kteří tu zůstanete,
až vám tu bude smutno, tak si zazpívejte:

5. Mazáci tady byli, lesa se nebáli
a když to měli za pár, na civil čekali.

Ostatní verze nemají s původním textem nic společného a jsou jen pozdějšími produkty vojensko-lidové tvořivosti, často úměrné vypitému alkoholu a to mnohdy i vojáky, kteří nikdy na čáře nesloužili.
Prosím, nech Mohelna zůstane tou písní, která provázela celé generace chlapců na hranicích, kteří si tu službu nevymysleli. Pouze plnili povinnosti vojáků základní služby, zařazených k Pohraniční stráži.
Pamětník Pavel.
mohelno 1964-1966 [josef janda 4.3.2015 16:25] | Reagieren
slouzil jsem tam 24 mesicu a vzpominan na krasne chvile v lesich jako psovod ale také na drsne podmínky v zimnich mesicich.vzpominam rad.PS-stara vojno.
Rota PS [S.Leinweber 6.1.2017 15:23] | Reagieren
Je potřeba upřesnit,že rota PS nestála na území zničené vsi Nové Mohelno,ale zcela nad ní,za dráty signální stěny.Celá lokalita obce se ocitla mezi dráty a státní hranicí.Rota byla i se symbolem rudé komunistické, hvězdou, stavěna v zákrytu lesa.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist