EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Uhligsthal (Uhlíkov) - Historie

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Uhlíkov, podle něhož se nazývá někdejší knížecí myslivna Černý les, zanikl po ukončení druhé světové války. Lidově jí zdejší Němci označovali jako Ualdrigstol. Německé pojmenování Uhligsthal je složeninou osobního jména Ulrich a slova Tal, v překladu údolí. Ulrich bylo zřejmě jméno vedoucího dřevorubce anebo některého z knížecích úředníků. Češi dříve říkali Uhlíkovu nesprávně Údolí. Osada Uhlíkov vznikla v roce 1822, kdy se rozhodl krumlovský vrchnostenský úřad usadit tady šestnáct lesních dělníků. Uhlíkovští osadníci pocházeli jednak z okolních šumavských vesnic, ale našli bychom mezi nimi i osoby z Horního Rakouska či Bavorska. Stavebníci uhlíkovských chalup se jmenovali Klein (čp. 1), Lemberger (2), Schneider (3), Florian (4), Lustig (5), Hable (6), Pendelin (7), Florian (8), Kinateder (9), Lex (10), Fechter (11), Kellermann (12), Schichl (13), Florian (14), Rauchmann (15) a Schönberger (16). Chalupy nenesly vzhledem k novodobému datu vzniku žádná tradiční označení, prostě se jim říkalo podle polohy řadovou číslovkou, tzn. první, druhý, třetí…šestnáctý. Až roku 1843 došlo k uzavření smlouvy mezi panstvím a tamějšími obyvateli (Uhlíkov tehdy označován coby Uhligsthaler Holzhacker Ansiedlungen), která upravovala majetkové vztahy v místě. Kníže Schwarzenberg ji potvrdil o rok později. Velké škody v okolí napáchala vichřice v říjnu 1871.
Podle sčítání lidu v roce 1910 v Uhlíkovu žilo ve 31 domech 225 obyvatel. Jinak Uhlíkov patřil k nedaleké místní obci Hintring neboli Záhvozdí. K Uhlíkovu příslušela ještě samota U Kokše (Kokschenheger). Číslo 18 byla knížecí hájovna, číslo 21 škola, číslo 30 taktéž využívala knížecí lesní správa.
Ze živností před druhou světovou válkou lze uvést hostinec (Adalbert Prantl), trafiku (Franz Pendelin) a obchodníka dobytkem (J. Lemberger). V Uhlíkově působilo celkem 25 domkářů.
(zdroj:vojenské lesy)

Eingegeben: 19.1.2010Kommentar und weitere Informationen


hable [Krzysztof Hable 18.1.2019 21:56] | Reagieren
ich suche FAmilie Hable
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist