EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Aussig - Bibliothek (Ústí nad Labem - knihovna) - Historie knihovny

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Jakob Weinmann získal svou podnikatelskou činností značné bohatství a stal se velice štědrým mecenášem nejrůznějších veřejně prospěšných podniků města Ústí nad Labem. Spolu se svou manželkou Louisou financoval stavby městského sirotčince a nalezince, domova pro šestinedělky, slepecké školy. K nejrozsáhlejším Weinmannovým investicím patří financování stavby městské knihovny a stavba tuberkulózního sanatoria Na kabátě. Jakob Weinmann zemřel 6. října 1928 v Ústí nad Labem.

Budova knihovny byla velkoryse pojata. Mimo místností pro provoz knihovny byl v budově k dispozici velký koncertní a přednáškový sál s maximální kapacitou 600 posluchačů. Nad jevištěm byl vyzdoben freskou prof. Karla Krattnera z Prahy zpodobňující významné osobnosti města včetně donátora Ed. J. Weinmanna, osobnosti německé literatury v českých zemí a představitele politického života stojící kolem busty císaře Františka Josefa I. Po roce 1920 musela být tato freska jako dílo připomínající monarchii zamalována. Mimo přednáškový a koncertní sál bylo v knihovně k dispozici několik menších místností pro spolkové akce. Ve druhém patře budovy byla vynikající výstavní síň se stropním osvětlením denním světlem.

Počet svazků knihovny v době otevření byl poměrně nízký - 8 978, roce 1929 knihovna uchovávala kolem 32 tisíc svazků. Koncem 20. let byl průměrný počet čtenářských návštěv 70 tisíc při 150 tisících výpůjčkách. V knihovně byl zaměstnán ředitel, jeho zástupce, 2 odborní knihovníci, 2 pomocní pracovníci, písař, pomocný pracovník, kustod čítárny, šatnářka a domovník. Chod knihovny plně financovalo město. V letech 1931-1937 vynaložilo na nákup literatury 270 tisíc, na provoz kolem milionu korun.

Od otevření knihovny v roce 1912 řídil městskou knihovnu profesor Josef Martin. Po jeho smrti v roce 1934 převzal správu knihovny dr. Josef Müller.

Knihovna byla vážně poškozena při leteckých náletech na město v dubnu 1945, trosky knihovny byly strženy v roce 1947 a většina německého knižního fondu byla po válce prodána do rakouských a švýcarských antikvariátů.

Eingegeben: 3.2.2010Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist