EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Gaya-Synagoge (Kyjov-synagoga) - Židé v Kyjově a zdejší synagoga

Beigetragen: Pavel Frýda

První zprávy o přítomnosti Židů ve městě pocházejí z 2.poloviny 16.století a vypovídají jen o nepočetné židovské komunitě. První přesnější údaj máme k dispozici až v r.1650, kdy je v městečku uváděno 11 usedlých rodin. Židovská náboženská obec vznikla v Kyjově již v r.1663. Počet židovských rodin však vzrůstal jen málo, v r.1671 to bylo 13 rodin a v r.1715 pak 15 rodin. V r. 1764 se uvádí 17 rodin, tentokrát již zdroj uvádí i jména židovských usedlíků-Moses Löbl Dukes, Abraham Schmajah, Mändl Herschl zvaný Bejk, Mendl Schmaja, Moses Löbl, Chaim Hersch, Lazar Löbl, Herschl Suchan, Abraham Mändl, Abraham Mandl, Isak Mendl, Kozin Bernard Isak, Isak Josef, Salomon Löbl, Markus David zvaný Bilehlavička, Mathias Herschl, Jeremias Hersch. O počtech osob židovského vyznání jsme zpraveni až od r.1792 kdy je v Kyjově uváděno 331 osob, v r.1848 již 510 osob a v r.1857 pak 590 osob židovské víry. Rozrod obyvatelstva byl tehdy obecným jevem a netýkal se jen Židů. Z novější doby nejsou o počtech Židů v Kyjově zprávy, ale tak jako ve všech menších městech a obcích jich určitě ubývalo, neboť po občanské emancipaci houfně odcházeli do větších měst i zahraničí, ačkoliv na Moravě nebyl tento jev tak výrazný jako v Čechách. Poslední známý údaj uvádí k r.1921 celkem 403 osob hlásících se k judaizmu. Za německé nacistické okupace bylo deportováno a zahynulo ve vyhlazovacích táborech 347 občanů židovského vyznání, jen výčet větších rodin (bylo jich 34) by byl příliš dlouhý, nejmladším byl 2měsíční kojenec Felix Platschek.....
Židovské ghetto se synagogou stávalo v severozápadním rohu náměstí, jeho jádro však bylo zničeno v průběhu válečných událostí v r.1945, zbyla pouze novější zástavba v dnešních ulicích Riegrově a Jungmannově.
Novoklasicistní synagoga, známá ze starých fotografií, byla postavena v letech 1851-52. Stávala uprostřed ghetta na stejném místě, kde stával starší synagogální objekt z r.1607. Stavba nového templu přišla kyjovskou židovskou obec na nemalé peníze, tyto výdaje byly spočteny tradičně šetrnými Židy naprosto přesně-15.283 zlatých a 50,25 krejcaru. V r.1852 stavbu zasvětil tehdejší místní rabín Josef Weisse. V Kyjově je jmenovitě doloženo působení celkem 28 rabínů, z nichž působilo u nové synagogy 5 rabínů. Synagoga sloužila k bohoslužbám až do nacistické okupace, přežila i válečné události II.světové války, ale byla zbořena v r.1962. Na jejím místě dnes stojí kulturní dům.
Kyjovská židovská náboženská obec spravovala i dva hřbitovy, starý ze 17.století a nový založený v r.1888, oba ležely v jihozápadní části města. Hřbitovy byly zlikvidovány z nařízení německé nacistické okupační zprávy, skromné zbytky pak v 50tých letech. V místech nového hřbitova byl v r.1956 zřízen památník obětem holocaustu, později byl přemístěn do areálu nemocnice. V r.2002 byl v parčíku za radnicí odhalen památníček připomínající staletou přítomnost Židů v Kyjově.

Zdroje: J.Klenovský, Židovské památky Moravy a Slezska
A.Ehrlich+E.Hayek, Geschichte der Juden in Gaya

Eingegeben: 4.2.2010Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist