EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kosslauer Mühle (Kozlovský mlýn) - Poznámky k historii Kozlovského mlýna

Beigetragen: Jan Kruliš, Praha

Kozlovský mlýn ležel na řece Střele a patřil k celé soustavě mlýnů, které zde sloužily až do konce druhé světové války a které všechny téměř beze stopy zanikly (nedávno vydaná encyklopedie čekých mlýnů tuto krajinu zcela opomíjí, ačkoliv hustota mlýnů zde byla opravdu vysoká, v tomto úseku řeky na cca 10 km stávalo 7 mlýnů). Mlýn stával cca 2,5 km jihovýchodně od vsi Kozlov. Nejstarší zatím zjištěná zmínka o mlýnu je z r, 1588, kdy Adam a Kašpar Utenhoferové z Utenhofu prodávají svému strýci Jindřichu st. Utenhoferovi z Utenhovu vše "wewsy rzecziene Kozlow... s mleynem podewsy Kozlowem slowe ssmolka mleyn". V soupisu poddaných podle víry, který v na svém statku v Kozlově nechal vyhotovit v r. 1651 Kašpar František Hegner z Rösselfeldu se uvádí mlynář Mathes Frantzen (36 r.), jeho žena Maria (32 r.) a děti Anna (7 r.), Margaretha (6 r.), Mathes (5 r.) a Georg (2 r.). Mlynář ani jeho manželka se nepočítají mezi poddané.
Mlýn se pak objevuje na všech vyobrazeních vojenského mapování a na stabilním otisku císařského katastru z r. 1841. Zde je vidět, že se skládal z velké kamenné budovy přiléhající k náhonu. Na druhém břehu náhonu stávala dřevěná budova s vyznačenými mlýnskými koly. Další poměrně velká, patrně hospodářská budova se nacházela za hlavní budovou a stála rovnoběžně s ní.
Před 2. světovou válkou byl mlýn označen kozlovským č.p. 56 a jako majitel se uvádí Alois Wufka.
Zánik mlýna započal hned s odsunem jeho majitelů. Dle písemného svědectví pamětnice byl mlýn již v roce 1946 prázdný, vyrabovaný od hledačů pokladů, dokonce byla strhána krytina. V současné době není ani v terénu, hojně zarostlém vegetací, patrné, kde přesně mlýn stával.

Eingegeben: 12.2.2010Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist