EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Kleishütte (Klíč chata) - O chatě :

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Na Klíči vystřídalo několik dřevěných turistických chatek, které však většinou dlouho nevydržely. První přístřešek na vrcholu zřídil už v roce 1850 svorský nadlesní Seeland. Zároveň s ním byl tehdy vztyčen i velký dubový kříž, který zde vydržel až do roku 1886. Přístřešek ale zanikl mnohem dříve, protože již v roce 1872 postavil dřevorubec Anton Glücklich na jeho místě novou chatku s letním občerstvením. Když v létě roku 1893 vybudovali členové novoborského Alpského spolku na severním a východním úbočí hory dodnes používanou serpentinovou stezku na vrchol, otevřel tu Konrad Weber ze Svoru výčep piva, který byl v provozu dva roky. Poslední turistické přístřeší na Klíči vystavěla cvikovská sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy v roce 1910. Pěkná roubená chatka stála na nejvyšším místě skalnatého vrcholu a o nedělích bývala otevřena pro návštěvníky. Její vnitřní zařízení bylo ale několikrát vandalsky zničeno a opravy si vyžádaly velké náklady. Přesto zde chatka vydržela až do roku 1938, kdy musela být z nařízení vojenských orgánů snesena. Po připojení českého pohraničí k Německé říši se sice místní sekce Horského spolku v Novém Boru, Svoru a Cvikově dohodly na stavbě nové chaty, ale jejich záměr zmařila 2. světová válka a vrchol kopce zůstal od té doby bez přístřeší. zdroj:http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=zmklicc

Eingegeben: 1.3.2010Kommentar und weitere Informationen


Likvidace chaty [Vladimír Kraus 2.3.2010 12:32] | Reagieren
Neví náhodu někdo, proč vojáci nařídili chatku snést? Mohla přece dobře sloužit jako pozorovatelna..
Re: Likvidace chaty [Milan Gruber Bouška 2.3.2010 23:20] | Reagieren
Moje doměnka je že tehdejší obyvatelstvo ve velké většině fandilo Německu. Ve městech byl Čech ve valné většině jen četník, učitel a pošmistr.
Re: Re: Likvidace chaty [Zdeněk Pechar 3.3.2010 10:45] | Reagieren
Někde jsem četl že sloužila pašerákům. Státní zaměstnanci dostávali v té době umístěnku, a to i na podkarpatskou rus. Takže si moc vybírat nemohli.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist