EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Klášter Teplá - pivovar (Klášter Teplá - pivovar) - Krátce

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Klášter byl založen před rokem 1200. O založení pivovaru toho mnoho nevíme. Ale je doloženo, že za opata Petra II, byla v roce 1526 vzpoura poddaných proti klášteru. V zápise se píše, povstalci se vrhli na pivo a zpustošili celou budovu. Z toho lze odvodit, že už v té době zde byl pivovar. Vařilo se zde světlé a tmavé, 10 a 12 stupňové pivo. Bylo později dodáváno i do tehdejších Mariánských (Nových) Lázní. V roce 1880 je zaznamenán výstav 11 592 hektolitrů. Za opata Clementse byl roku 1888, zřejmě modernizován. Zde se historické prameny neshodují. Řád premonstrátů vlastnil pivovar až do jeho znárodnění r. 1948. Od té doby zde hospodařili, Chebsko-Karlovarské pivovary n. p.. Uvádí se, že poslední výstav byl v roce 1949. Jenže rok předtím bylo z pivovaru odvezeno 12 kusů ocelových smaltovaných pivních tanků do Domažlic. Takže ani tento údaj nebude asi správný. Dne 14. 3. 1950 obsadila celý klášter, STB. Ještě téhož roku byly všechny objekty předány armádě, která zde měla kasárna až do roku 1978. Uvádí se, že na počátku padesátých let, prováděla armáda likvidaci pivovarského komínu. Při jeho odstřelu pobořili celý pivovar. Jeho zbytky byly později zlikvidovány a do dnešních dnů se nedochovalo z budov nic.

Eingegeben: 3.3.2010Kommentar und weitere Informationen


Doplnění historie [Miroslav Landa 5.3.2010 10:14] | Reagieren
Nejstarší dochované prameny uvádějí, že klášterní pivovar byl založen roku 1200. Počátkem třicetileté války, při dobývání kláštera pivovar shořel. Opat Raymund I. se obrátil o pomoc mj. na nejvyššího purkrabího Martinice a nejvyššího kancléře Nostice a hned začal s nezbytnými opravami kláštera včetně pivovaru. Opat Naidhart nechal udělat roku 1687 znovu postavit pivovaru od základů (staré budovy již nevyhovovaly). Za opata Mariana Heinla v roce 1843 došlo ke stavbě nové klášterní sladovny.
Za první republiky ve 20. letech dosahoval pivovar největších úspěchů. Dosáhl v této době nejvyššího historického ročního výstavu 25 000 hl piva. Jiné prameny však uvádějí, že nejvyšší roční výstav byl až 28 000 hl piva. V té době měl pivovar okolo třinácti pracovníků a jeho průměrný roční výstav byl okolo 10 000 hl. Po druhé světové válce byl do pivovaru zaveden vodovod s pitnou vodou, bylo zakoupeno nové chladící zařízení a nové zařízení na plnění lahví, jedno do tepelského kláštera a jedno do Mariánských Lázní. Kvůli špatné hospodářské situaci měl pivovar, i přes tyto úpravy, průměrný roční výstav 5000 hl.
Bezprostředně po druhé světové válce nemohl klášter, bojující o své přežití, podnikat žádné stavební práce. Poslední vystav klášterního pivovaru, stejně jako měšťanského pivovaru v Teplé byl roku 1949.
Po zrušení kláštera komunistickým režimem začal klášter postupně chátrat. V letech 1950-1978 byl klášter obsazen československou armádou. V muzejním křídle sídlilo velitelství vojenské posádky a vojáci bydleli v celách bratří. Armáda prováděla i drobné rekonstrukce.
Objekt klášterního pivovaru byl odstřelen vojáky místní posádky. K odstřelení pivovaru se vztahuje vyprávění, že údajně pivovarský komín vadil veliteli posádky, ubytovanému v opatských pokojích nad průjezdem na západ od modrého sálu, ve výhledu a nechal ho proto odstřelit. Vojáci však špatně odhadli množství výbušniny a místo komínu odstřelili celý pivovar.
Bývalá stáčírna za silnicí mimo areál kláštera byla zachována, stejně jako pivovarský sklep pod opatskou zahradou. Stáčírna později patřila s.p. Sempra a po roce 1989 byla privatizována a je součástí areálu "Zahrada Teplá".
Výběr ze seminární práce Jakuba Chaloupka a Karla Kudláčka (2006)
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist