EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Purschau (Pořejov) - Rok 1945

Beigetragen: Zdeněk Pechar

Ke konci 2. světové války, zde byli postupující americké jednotky napadeny jednotkami SS, za podpory místních obyvatel. Američané vesnici ostřelovali a po tuhých bojích se Pořejov vzdal. Jednotky SS zde zdrželi americkou armádu od 26. dubna do 5. května 1945. Při bojích shořelo 32 domů, zbylé byly poškozeny, včetně kostela, synagogy a zámku. Při obsazování vesnice byl zastřelen poručík americké armády a mnoho dalších vojáků bylo zraněno. Ztráty němců se mi nepodařilo zjistit. Padlému důstojníkovi americké armády byl později postaven pomníček, který byl zničen vojáky ČSLA při budování hraničního pásma. Tato bojová epizoda světové války, zřejmě velkou měrou přispěla k rychlému vysídlení obce. Byl zde sice pokus o nové osídlení, ale bez většího úspěchu.


Eingegeben: 14.4.2010Kommentar und weitere Informationen


Boje u Porejova [Tomas 30.12.2013 23:19] | Reagieren
Dobry den, informace pana Pechara tykajici se dobyvani vsi Porejov nejsou presne, pri tzv. Ron Patrol 367 pesiho pluku 97 divize byl dne 30-4.1945 v Porejove zabit velitel roty E porucik Donald Pound spolu s dalsimi dvema muzi, jeho jmeno a jmena dalsich padlych v bojich o tuto ves jsou zminena na pamatniku venovaneho padlym americkym vojakum u Chebu.Pokud by chtel nekdo vice informaci muze mne kontaktovat na mailu. Zjistit tyto informace mi zabralo nemalo casu a usili, snad se nekdy dostanu k tomu abych je publikoval v rozsahlejsi podobe.
Re: Boje u Porejova [Zdeněk Pechar 31.12.2013 16:03] | Reagieren
Díky za doplnění. Ten pomníček co byl zničen měl stát údajně u Pořejova.
Pomnicek [Tomas 31.12.2013 18:42] | Reagieren
O pomnicku jsem take slysel z vypraveni nekolika pametniku, mel snad byt "pouzit" do zakladu pri stavbe strazniho domecku CSLA, ale jedna se o neoveritelne ustni podani, take zda to je pravda nelze dnes jiz rici.
S klubem KHP Tachov mame v planu udelat padlym 97 americke pesi divizi Trident (mela trojzubec ve znaku) pomnicek prave u Porejova, bohuzel co neni na ocich a pod dozorem se rychle stava predmetem zajmu vandalu takze zatim delame navrhy jak by mel vypadat aby "odolal".
hájovna Mikota v katastru obce Pořejov [michal rolínek 26.4.2014 09:37] | Reagieren
Zdravím!
co si myslíte(nebo co jste slyšel) o této hájovně. Několik lidí má s tímto místem spojené "zajímavé" zážitky...Můj první kontakt s touto budovou byl... cítil jsem velmi silný genius loci tohoto místa. Pan majitel mluvil pouze v náznacích o historii hájovny...Díky za váš názor. S pozdravem Michal Rolínek z Tachova
Re: hájovna Mikota v katastru obce Pořejov [Novotná 8.11.2014 17:49] | Reagieren
Já jsem na hájovně vyrůstala.Různě se tvrdí že tam straší atd.Nic na těchto fámách není pravda.Jenom to že otec byl bohém a také tak žil.
Re: Re: hájovna Mikota v katastru obce Pořejov [Jan 23.11.2017 21:21] | Reagieren
Dobrý den, můžete mě kontaktovat na můj email ohledně hájovny?
pořejov [Jiří First 24.7.2015 09:17] | Reagieren
V Pořejově žila rodina Fürst. Znáte někdo něco víc o tomto jméně? Díky za jakoukoliv informaci. J. First
Pořejov - místo narození [Ivo Burian 3.11.2016 17:31] | Reagieren
V září 1947 jsem se v Pořejově narodil a další asi tři či čtyři roky s rodiči a příbuznými /Formanovi/ žil a vyrůstal. Moje vzpomínky odpovídají mému dětskému věku. Pamatuji se, že před odstěhováním do Borku u Stráže byli našimi sousedy Mitlfajtovi /omlouvám se, že píšu příjmení jak je slyším/ . Měli starší dceru a syna rok, jeho narození asi 1945. Odstěhovali se do sousední obce Žebráky. V Pořejově si vybavuji dům, kde jsme bydleli, údajně zde do odsunu žila rodina, kde její členové podnikali jako hodináři. Před domkem, který byl na vršku, asi poslední ve směru na Žebráky a odbočce ke sv. Anně, byla zřízena nádrž s protékající vodou, i v létě značně studenou. Součástí usedlosti byla i stodola, za kterou byl ovocný sad. Plánuji si, že Pořejov ještě jednou navštívím. Nejsem si však jist, že si vybavím místo, kde rodný domek stál. Pro zajímavost uvádím, že při mém narození se porodu jako odborná osoba zúčastnila "porodní bába", tehdy to byla Němka z obce Žebráky, snad žena v pokročilém věku. Také později byla odsunuta do Německa. Pokud jsem nudil, tak se omlouvám, ale s mým přibývajícím věkem se mi tyto vzpomínky stále častěji vracejí. S pozdravem
Ivo Burian, nyní tr. bytem Jičín
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist