EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Raiza,Raisza (Rájec - část obce u hranic) - Rájec - Raiza

Beigetragen: Jirka Lulek

Obec Rájec byla založena ve 13. století německými osadníky. Byla obývána lesními dělníky a řemeslníky, později dělníky z továrny na knoflíky v Tisé.Po roce 1945 Němci odsunuti, v 50- átých letech domy v hraničním pásmu zbořeny,dnes zbylo jen několik stavení využívaných k rekreaci.

Eingegeben: 15.5.2010Kommentar und weitere Informationen


Doplnění o Rájci [pek 8.1.2013 11:39] | Reagieren
Po odsunu zde zbylo několik stálých obyvatel, v č.p. 10 bydlela p. Nejedlá, dům je památkově chráněný.
Mlýn stál až do 70. let, v podstatě byl zakonzervovaný, jen byl "melioracemi" zničen přítok potoka do náhonu a zřejmě úmyslně rozbito mlýnské kolo. v patře mlýna byl velký taneční sál a na zdech byly německými hlinkami vyobrazeny tančící páry v životní velikosti. V 70. letech mlýn rozebral jakýsi papaláš kvůli trámům, které při odvozu v zatáčce v Tisé pod zrcadlem přetížené auto překlopily do potoka. Pak ještě někdo rozebral postupně zbytky zdí. Ještě v této době byly znát obvodové zdi továrny na knoflíky v Novém Dvoře. Jako děti jsme tam nacházeli kovové vojenské , perleťové i různé skleněné knoflíky. Rozmezí mezi Rájcem a Novými Dvory tvořil Rájecký potok. V současné době zbylo z Nového Dvora 5 staveb, zmíněné č.p.10 se stodolou a další tři chalupy, nyní již vše vedené jako Rájec u Tisé. Rájec měl vlastní školu, zahradnictví, do 70.let zde byl ještě i obchůdek s potravinami. Rájec byl před válkou považován za výletní místo pro Pirnu a Drážďany. Celkově má v současné době Rájec 27 původních a 6 nových domů.
Re: Doplnění o Rájci [Milan Gruber Bouška 8.1.2013 14:08] | Reagieren
Děkujem za doplnění pane Peku. Doplnění k Novému Dvoru by bylo lepší napsat rovou k obci.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 21 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist