EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Černý Kříž - výrobna cementových výrobků (Černý Kříž - výrobna cementových výrobků) - Cementárna v Černém Kříži

Beigetragen: Kamil Klusák

Se vznikem železniční tratě z Č. Budějovic do Černého Kříže a dále do Volar přišel do této oblasti rozvoj . Modernizace a následné nové vymoženosti , jako i v případě nových bezpečnostních prvků na zdejší zástavbě v širokém dalekém okolí , tím chci říct na tu dobu nebezpečné , vůči požáru , šindelové střechy ,dalo podnět k výstavbě malé továrny stavení č.p. 40 ,depotu a technických staveb a skladů soukromé cementárny či cementovny , ale především výrobny betonových střešních tašek tzv. cementovek.firmy Jungbauer . Zdejší podloží Vltavské brázdy nevykazovalo žádný vápenec , jako v mnoha místech , tak i zde byla surovina k výrobě dovážena , právě železniční dopravou .Pro výrobu však sloužil zdejší písek jak z Vltavy ,tak z podloží a zde protékající voda. Na Firmě Jungbauer měl podíl Franz Jungbauer při výrobě a Johann Jungbauer při dovozu surovin . Firma měla ůspěch , mnoho práce a využití až do válečných let . Po válce byla zbořena a s ní se ztratil i velký černý kříž na rozcestí Vltavské a Hučické cesty .Do dnes jsou patrny pozůstatky po výrobě , tak po střešních taškách ,které zastřešily nezpočet stavení i několik set okolních seníků .

Eingegeben: 17.5.2010Kommentar und weitere Informationen


černý kříž v Černém Kříži [Matys 17.3.2011 14:27] | Reagieren
Velký černý kříž v Černém Kříži, na pravém břehu Studené Vltavy, nedaleko bývalého mostu, který spojoval Černý Kříž a Dobrou (po levé straně "Vltavské" cesty, pár desítek metrů od Černého Kříže směrem na Novou Pec), byl v roce 2006 obnoven dle dochovaných fotografií (odhadem 6 m vysoký). V roce 2009 byl na kříž umístěn Kristus v životní velikosti a 14. 8. 2009 byl černý kříž, který dal jméno železniční stanici a celému místu, vysvěcen.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist