EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Moldauquelle (Prameny Vltavy) - Otevření chaty r.1923

Beigetragen: Michal Kurz

Chata u pramenů Vltavy byla slavnostně otevřena na konci července 1923. Ve vlastenecky laděném článku v Jihočeských listech ze 4.srpna téhož roku (č.60, str.2) byla tato skutečnost oceněna jako další krok v upevňování sítě českých turistických zařízení v dvojjazyčné oblasti Šumavy:
" Prameny Vltavy poznati bylo donedávna možno jen odvážnějším chodcům. Ale péčí volyňského Klubu čsl. turistů byly upraveny veškeré cesty tam vedoucí a hlavně však zbudováním tamnější chaty naskytla se nyní možnost i výletníku turistice méně zvyklému, poznati tajemnou nádheru těchto míst. Turista přicházející od boubínské dráhy, či slézal-li po celý den Roklan neb Luzný, s povděkem uvítá příležitost spočinouti na jednom z nejkrásnějších míst naší vlasti. Vystoupiv na prosté rozhlediště, (rovněž jmenovaným klubem zbudované) rozpozná, proč vévodí Vltava nade všemi svými přítoky. Málokterá řeka může se pochlubiti tak mocným pramenem. Vklíněna mezi velkými svahy čerpá vláhu po tisíce let z blízkých bažinatých slatin, nízkou klečí porostlých, které jak by přitahovaly páry nebes pro vltavské řečiště. Kdykoli vystoupíš na rozhlediště, zmocní se tě dojem úcty a lásky k této naší půdě, od tohoto zřídla po celé to vltavské údolí s jeho čertovými srázy, jihočeskými oklikami, se zvíkovskou, orlickou nádherou, se Svatojanskými proudy a celým širokým tokem od Prahy až k mělnickému soutoku s Labem. A s pohledem na nedaleké hranice, povzbudí tento dojem každého vlastence k tajemnému slibu, hájiti tyto prameny, a celou svoji vlast do posledního dechu. – V chatě u pramenů Vltavy dostane se nám chutného, výtečného posilnění a čistého lože, které tím raději uvítáme, byli-li jsme nuceni předešlé noci přespati na méně čisté posteli, jakých se nám dostává v německých šumavských hostincích. A kdo k tomu ještě má štěstí setkati se v chatě s jedním spolutvůrcem chaty, vyhlídky a úpravy cest – s jednatelem volyňského Klubu panem Viktorinem, který s neobyčejnou ochotou provede nás po celém kraji – v místa kam bez jeho pomoci bychom se nedostali – bude dlouho vzpomínati, na ten krátký pobyt u pramenů a předsevezme si při nejbližší příležitosti, a v létě či v zimě na lyžích, opět vypraviti se v tato půvabná místa, významná i tím, že zde jest téměř středisko šumavských hvozdů, odkud lze podniknouti na všechny strany ony věhlasné nádherné výlety šumavské na Boubín, Luzný, Pürstling, Roklan, Mader, k Vydře atd. – Při odchodu odtud každý turista opravdu se obdivuje té veliké lásce a oddanosti k věci a obětavosti, jež jedině umožnila provésti zde obtížný a důležitý úkol: upraviti řádně cesty a zbudovati útulek a rozhlediště u pramenů Vltavy. Jen jedno jest zapotřebí: aby čeští lidé, kteří každoročně miliony obětují na nákladné výlety do ciziny, připamatovali si též povinnost poznati vlast svoji a její krásy. Kdo této výzvy uposlechne, přesvědčí se, že Šumava stojí za to, aby ji poznal každý Čech ! "

Eingegeben: 17.9.2010Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist