EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
Schafberg (Ovčí Vrch) - Ovčí Vrch - Schafberg

Beigetragen: Petr Bílek

Polozapomenutá osada s roztroušenými staveními před rokem 1948 navazovala na bavorskou část téhož jména, kterou rozdělovala hranice. Hlavní příchozí cesta sem vedla a dosud vede z cca 2 km vzdálené hraniční obce Folmavy, v 50. letech z poloviny zdemolomané. Z Folmavy se sem dostaneme po nově vybudované a na podzim vyasfaltované cyklostezce od Domažlic, přes Babylon a kolem České Kubice. Mezi Českou Kubicí a Folmavou vede cyklostezka po staré a dnes obnovené cestě a v úseku přes louku míjí dřívější samoty Hamerský mlýn, Petrovu samotu, U Bohmů a vyústí z poloviny zbourané Dolní Folmavě. Odtud vede po žluté turistické značce do kopce a u rozcestí Nad Folmavou, kde je stožár mobilních operátorů a kde se v blízkosti nacházely tři samoty, se zahne vlevo po zelené značce ke hranicím směr Ovčí vrch. Po cca 0,5 km hned u cyklostezky po levé straně jsou propadlé sklepy a zbytky základů prvního stavení. Zhruba po kilometru opět pod cyklostezkou na levé straně jsou základy druhé, poměrně rozlehlé usedlosti, nacházející se několik set metrů od hranice. Přímo v háječku u turistického hraničního přechodu Ovčí vrch (523m) stála dle map třetí usedlost. Čtvrté rozhlehé stavení se nacházelo cestou zpět u terénní cyklotrasy č. 2014 s propadlým sklepem. Další 3 stavení dle map a pozůstatků v terénu lze v době vegetačního klidu vysondovat při neznačené býv. vojenské cestě (v létě velmi zarostlé a z poloviny panelové) z Ovčího vrchu směrem k Bystřici (přes Pustý mlýn) podél hranice v rozmezí 100-300 m.
Traduje se, že popisovaná usedlost v háječku u turistického přechodu byla po r. 1945 a vyhlášeném odsunu německého obyvatelstva, majitelem rozebrána a znovu postavena hned za hranicí po levé straně. Kdysi to bývala hospoda s viditelným nápisem "Gasthaus". A dle zpráv od staroúsedlíků, jak vypadá dnešní bavorský Schafberg s roztroušenými samotami, tak stejně vypadal český Ovčí Vrch před rokem 1948.

Eingegeben: 18.11.2010Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist